Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: W szpitalu wojskowym przy al. Racławickich już jesienią ruszy okulistyka

Monika Fajge
Do tej pory większość operacji oczu mieszkańców Lubelszczyzny wykonywali specjaliści z II Kliniki Okulistyki szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie przy  ul. Chmielnej
Do tej pory większość operacji oczu mieszkańców Lubelszczyzny wykonywali specjaliści z II Kliniki Okulistyki szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie przy ul. Chmielnej archiwum
Jeszcze tej jesieni w szpitalu wojskowym przy Alejach Racławickich w Lublinie ruszy nowoczesny oddział okulistyczny, na którym operowani będą m.in. pacjenci z zaćmą.

[mp]- Na potrzeby oddziału zaadaptowaliśmy pomieszczenia na parterze głównego budynku (kiedyś był tam oddział stomatologiczny). Wszystkie są klimatyzowane. Właśnie je wyposażamy - informuje płk. Zbigniew Kędzierski, komendant szpitala wojskowego. - Niektóre zabiegi przeprowadzamy już teraz. Nasi okuliści mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt o wysokim standardzie. Dzięki tej aparaturze mogą m.in. przeprowadzać mniej inwazyjne zabiegi likwidowania zaćmy.

Modernizacja oddziału kosztowała około 4 mln złotych. - Oddział będzie kompleksowo leczyć choroby oczu, także za pomocą specjalnych laserów - dodaje komendant szpitala.

Inwestycja cieszy nie tylko pracowników szpitala, ale również pacjentów, bo oznacza krótsze kolejki na zabiegi. Na operację zaćmy mieszkańcy województwa lubelskiego czekają dziś od kilku miesięcy do nawet 2,5 roku.

"Moja mama miała operowane jedno oko w lutym 2008 roku, rok później drugie. Na pierwszy zabieg czekała ponad sześć miesięcy, w prywatnej klinice" - pisze na jednym z medycznych forów internetowych mieszkanka Lubelszczyzny o niku sunshain.

- Najbliższy wolny termin to czerwiec 2012 r. - usłyszeliśmy w Centrum Medycznym Sanitas w Lublinie. Dwa tygodnie będą czekali ci, którzy za zabieg zapłacą z własnej kieszeni. Ile? Około 3,5 tys. złotych.

Do tej pory większość operacji oczu mieszkańców Lubelszczyzny wykonywali specjaliści z II Kliniki Okulistyki szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie przy ul. Chmielnej. Jej pracownicy nie boją się jednak konkurencji. - W całym kraju na operację zaćmy czeka się często latami. U nas średni czas oczekiwania to około 1,5 roku. Oczywiście mówimy o pacjentach, którzy widzą i mogą normalnie funkcjonować. Tzw. "pilne przypadki" czekają na swoją kolej około dwóch, trzech tygodni - informuje doc. Jerzy Iwanicki, z-ca ordynatora kliniki. - Inwestycja w szpitalu wojskowym wyjdzie chorym na dobre - uważa.

Trochę statystyk

W 2008 r. na świecie wykonano 17 milionów operacji zaćmy. W Polsce - 150 tysięcy. Dla porównania, w 2003 r. takich zabiegów przeprowadzono 40 tysięcy. Potrzeby wciąż są jednak dużo większe, o czym świadczą kilometrowe kolejki do okulistów. W zależności od miasta na zabieg czeka się od kilku miesięcy do dwóch, trzech lat. W klinice przy ul. Chmielnej na operację zaćmy trzeba było czekać 374 dni (stan z czerwca bieżącego roku).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto