Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: Gminy mają zarabiać na gazie łupkowym

Ewa Pajuro
Koncerny na razie tylko poszukują u nas gazu. Na wydobycie musimy jeszcze poczekać co najmniej kilka lat
Koncerny na razie tylko poszukują u nas gazu. Na wydobycie musimy jeszcze poczekać co najmniej kilka lat Jacek Babicz
Około 40 procent zysku będą musiały przeznaczyć na daniny publiczne koncerny, które zaczną wydobywać u nas gaz łupkowy. Część pieniędzy trafi do gmin, powiatów i województw, na terenie których będą prowadzone prace. Postanowienia te wynikają z założeń do tzw. ustawy łupkowej. Na Lubelszczyźnie próbne odwierty wykonało pięć koncernów.

- Cieszę się, że w końcu poznaliśmy założenia tej ustawy - nie krył satysfakcji Krzysztof Hetman, marszałek województwa. - Ostatni zastój w pracach poszukiwawczych wynikał w dużym stopniu z niepewności. Przedsiębiorcy nie wiedzieli, jakie prawo będzie ich w przyszłości obowiązywać - wyjaśniał.

Przygotowywana ustawa ma być zachętą dla inwestorów. 40-procentowe obciążenia będą należały do najniższych w Europie. Dla porównania w Norwegii wynoszą one do 78 proc. dochodu.

Koncerny wydobywające gaz będą płacić: podatek od wydobycia (5 proc. wartości gazu) i podatek od zysków (25 proc.). Do tego dojdzie większa niż obecnie opłata eksploatacyjna. W tej chwili wynosi ona 5,89 zł za 1000 m sześc. gazu. Rząd chce ją podnieść do 24 zł/1000 m sześc. Pieniądze z opłaty mają trafić bezpośrednio do gmin (60 proc.), powiatów (15 proc.) i województw (15 proc.) oraz do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10 proc.).

- Pieniądze z wydobycia powinny stanowić silny impuls do rozwoju regionów - uważa Marcin Korolec, minister środowiska. Rządowi eksperci oszacowali, że przy rocznym wydobyciu rzędu 6 mld m sześc. łupkowe gminy tylko z tytułu opłaty eksploatacyjnej zgarną łącznie 86 mln zł. Z rozdysponowaniem dodatkowych pieniędzy nie będzie problemów.

- Wszelkie nadwyżki poszłyby w pierwszej kolejności na wodociągi, drogi i chodniki - wylicza Marek Kellner, sekretarz Urzędu Gminy w Lubyczy Królewskiej, gdzie poszukiwania prowadzi PGNiG.

Rząd chce uregulować też różne kwestie związane z koncesjami. Do prowadzenia badań na powierzchni ziemi koncesja nie będzie już w ogóle potrzebna. Natomiast firma, która wykona odwierty badawcze, będzie miała pierwszeństwo w staraniach o koncesję wydobywczą.

Rząd chce powołać też nową spółkę o nazwie Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE), która będzie wchodziła w konsorcja z inwestorami. Zyski NOKE mają trafić do budżetu państwa i Węglowodorowego Funduszu Pokoleń. Środki zgromadzone w tym funduszu będą przeznaczane na inwestycje długoterminowe.

Projekt ustawy łupkowej ma być gotowy w listopadzie.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto