Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Różne rodzaje samotności. Nie wszyscy seniorzy radzą sobie z izolacją wywołaną pandemią

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
W ciągu roku odsetek samobójstw w grupie wiekowej 65 plus wzrósł w Polsce o 10 procent. Z kolei u 42 procent osób w wieku 85 lat lekarze zaobserwowali objawy depresji - takie liczby podaje Szlachetna Paczka w raporcie za 2020 r. Coraz więcej seniorów nie radzi sobie z samotnością.

- U osób starszych coraz częściej obserwuje się stany depresyjne i depresję, a także spadek chęci do życia. Oczywiście wpływa to także na zwiększoną liczbę prób samobójczych i samobójstw – twierdzi psycholożka Barbara Brus-Piasecka z lubelskiej Poradni Pro Familia.

Przyczyn samotności wśród osób po 65. roku życia jest przynajmniej kilka. Często nie mają rodziny, natomiast dalsi krewni często są zajęci swoimi sprawami.

– Podczas pracy z osobami starszymi poznałam panią Stasię. W maju skończyła 100 lat. Została sama jak palec, bo przeżyła rodzinę i znajomych. Często nie zdajemy sobie sprawy, że samotność seniorów to nie był ich wybór – tłumaczy Joanna Kukier, wolontariuszka zaangażowana w działania na rzecz osób starszych.

Jak wynika z raportu Szlachetnej Paczki za 2020 r., co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka samotnie. Na poczucie osamotnienia wpływa też izolacja wywołana pandemią koronawirusa i obawa o własne zdrowie. – Trzeba pamiętać, na jakim etapie życia są seniorzy. Zmagają się z chorobami przewlekłymi, mają dużo mniejszą sprawność fizyczną, często dochodzą do tego problemy finansowe i trudności z zagospodarowaniem czasu wolnego – wylicza psycholożka Barbara Brus-Piasecka z lubelskiej Poradni Pro Familia. Podkreśla, że problem samotności wśród seniorów był powszechny od dawna, a pandemia go jedynie spotęgowała.

– Teraz seniorzy zmagają się dodatkowo z poczuciem zagrożenia. Rząd przestrzegał, żeby spotkania ograniczyć do kontaktów z osobami bliskimi, ale co mają zrobić ci, którzy nie mają bliskich? – pyta Brus-Piasecka.

Do obaw tej grupy wiekowej doszedł lęk przed zachorowaniem wywołany trudniejszym dostępem do pomocy lekarskiej. W seniorach silniej zarysował się także strach przed śmiercią, która pozostanie przez nikogo niezauważona.

Próby znalezienia nadziei

O poprawę jakości życia lubelskich seniorów dba stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Organizacja pod swoimi skrzydłami ma 84 podopiecznych na terenie Lublina i 17 w Świdniku. Na wolontariusza czekają kolejne 24 osoby. – Wśród naszych podopiecznych jest pani zainteresowana malarstwem. Powiedziała, że owszem, może pójść sama na wystawę, ale po co? Z kim będzie rozmawiać o sztuce? – pyta koordynatorka lubelskiego oddziału stowarzyszenia, Agnieszka Kozak.

Mali bracia Ubogich poszukują osób chętnych do zapewnienia towarzystwa seniorom. Wbrew pozorom nie jest to potrzeba błaha.

– Wolontariat, do którego zapraszamy, jest najtrudniejszym z możliwych. Zrobić zakupy, posprzątać, nawet umyć – to jest łatwe. Zbudować relację z drugą osobą już tak łatwo nie jest – tłumaczy Agnieszka Kozak ze stowarzyszenia.

Choć ten rodzaj wolontariatu dużo wymaga od osoby zaangażowanej, równie dużo daje. – W moim domu zawsze szanowało się osoby starsze. Jeszcze jako dziewczynka byłam pewna, że można się od nich dowiedzieć mnóstwa mądrych rzeczy. W 2014 r. poznałam panią Stasię. Dziś ma 100 lat, a jej urodziny świętowałyśmy razem, z balonami z helem, obiadem w restauracji i prosecco – wspomina Joanna Kukier. – Znajomi żartują, że to moja adoptowana babcia, ale to nieprawda. Pani Stasia jest dziś moją starszą przyjaciółką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie. Różne rodzaje samotności. Nie wszyscy seniorzy radzą sobie z izolacją wywołaną pandemią - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto