Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Nie wszyscy chcą mieć u siebie „Czyste powietrze”

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Archiwum Polska Press
Ponad 50 samorządów w naszym regionie nie jest zainteresowanych stworzeniem punktu konsultacyjnego, w którym mieszkańcy mogliby otrzymać pomoc związaną z dofinansowaniem wymiany pieców.

„Czyste powietrze” to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych. Jego celem jest walka ze smogiem.

Aby ułatwić osobom zainteresowanym otrzymanie dofinansowania, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zachęca samorządy do uruchomienia punktów informacyjno-konsultacyjnych. Można w nich uzyskać pomoc przy wypełnianiu dokumentów lub złożyć wniosek o dofinansowanie np. do wymiany pieca.

Samorządy nie muszą tego robić za darmo. – W ramach porozumienia z gminami na stworzenie, wyposażenie oraz bieżącą działalność takiego punktu przekazujemy 30 tys. zł. Warunek jest taki, by punkt działał przez minimum dziesięć godzin w tygodniu – wyjaśnia Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie.

Wcześniej takich pieniędzy dla samorządów nie było. Dodatkowo WFOŚiGW płaci za każdy złożony w takim punkcie wniosek lub pomoc przy jego wypełnieniu. Natomiast dla najbardziej aktywnych punktów przewidziane są także specjalne premie.

W całym województwie porozumienia z funduszem podpisało 156 gmin. Ponad 50 wciąż tego nie zrobiło. A czas nagli, bo termin złożenia deklaracji o przystąpieniu do programu mija 15 września. Na podpisanie porozumienia z WFOŚiGW samorządy mają czas do końca miesiąca.

Jednym z pierwszych samorządów w regionie, który utworzył taki punkt na swoim terenie była gmina Jastków. Powstał w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

– Osoby, które potrzebują pomocy przy wypełnianiu wniosków to często także beneficjenci pomocy społecznej, więc uznaliśmy, że GOPS będzie najlepszym miejscem – tłumaczy Teresa Kot, wójt gminy Jastków.

- Zainteresowanie jest spore – mówi Eliza Pielacha, kierownik GOPS w Jastkowie. Jak tłumaczy, mieszkańcy mogą otrzymać potrzebne informacje telefonicznie lub bezpośrednio w punkcie. – Mamy po kilka, kilkanaście telefonów dziennie. Dzwonią mieszkańcy gminy, ale także wójtowie z sąsiednich gmin, którzy chcą się dowiedzieć jak zorganizować taki punkt. Poza tym na bieżąco udzielamy wyjaśnień, pomagamy w wypełnianiu wniosków i wysyłamy dokumenty do funduszu – opowiada Eliza Pielacha. I Dodaje, że w ramach działalności punktu planowany jest zakup i montaż urządzenia do monitoringu jakości powietrza w gminie.

Z największych miast naszego regionu program „Czyste Powietrze” dla swoich mieszkańców realizują Chełm i Puławy. Porozumień nie podpisały natomiast Lublin, Biała Podlaska i Zamość. - Nie mamy informacji jakie są tego przyczyny – mówi Marek Wieczerzak.

Jacek Tur, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej tłumaczy, że podpisanie porozumienia wiąże się z dodatkowymi kosztami po stronie miasta. I dodaje, że w mieście działa już taki punkt uruchomiony przy ul. Warszawskiej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Z kolei Justyna Góźdź z Urzędu Miasta w Lublinie wyjaśnia, że lubelski ratusz zamierza podpisać takie porozumienie.

- Jesteśmy na etapie uzgodnień warunków ewentualnej współpracy. Dodatkowo pracownicy wydziału ochrony środowiska informują mieszkańców o możliwości uzyskania wsparcia w ramach programu „Czyste Powietrze” od początku jego funkcjonowania – dodaje Justyna Góźdź.

I podkreśla, że w ramach walki ze smogiem miasto realizuje m.in. Program Ograniczania Niskiej Emisji, w ramach którego zlikwidowano niemal 800 kopciuchów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie. Nie wszyscy chcą mieć u siebie „Czyste powietrze” - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto