Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Naukowcy nadal szukają skutecznego leku na koronawirusa, a liczba chętnych na szczepienie spada

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
fot. SPSK4/archiwum
Klinika Neurologii SPSK nr 4 opublikowała wstępne wyniki badań nad amantadyną w leczeniu zakażonych COVID-19. – Wskazują na trend w kierunku skuteczności – mówi jej kierownik prof. Konrad Rejdak. Pandemiczny portret województwa dopełnia dzienna liczba szczepień. Punkty szczepień skarżą się na znikome zainteresowanie.

– Nasze wstępne wyniki badań wczesnej interwencji z zastosowaniem amantadyny są interesujące i wskazują na trend w kierunku skuteczności leku u pacjentów włączonych do badania w ciągu 5 dni od potwierdzenia zakażenia przy braku istotnych działań niepożądanych – mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik kliniki i prowadzonych prac. W badaniach współpracował z siedmioma innymi ośrodkami m.in. z Rzeszowa, Warszawy i Grudziądza.

Ich wyniki nie pokrywają się z rezultatami badań naukowców ze Śląska. Przypomnijmy, prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował niespełna dwa tygodnie temu, że „w populacji pacjentów z COVID-19 leczonych w szpitalu nie ma żadnych różnic między tymi, którzy stosowali placebo bądź tymi, którzy stosowali amantadynę”. Z tego powodu dalsze prace nad preparatem zostały przerwane.

Badanie nad preparatem lubelskich i śląskich lekarzy różniło się jednak nie tylko wynikami. Zespół pod kierownictwem prof. Rejdaka do udziału w pracach zakwalifikował inną grupę pacjentów niż naukowcy z Katowic – zakażonych wirusem i obarczonych czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 takimi jak wiek i choroby współistniejące, ale we wczesnym stadium. Spośród niespełna 500 zakażonych, z którymi się konsultował, w badaniu wzięło udział 110 osób. Wstępną analizę oceny bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej wykonano natomiast u 93 uczestników. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna dostawała amantadynę, a druga placebo. W piętnastym, czyli ostatnim dniu badania, wyższy odsetek pacjentów bezobjawowych odnotowano w pierwszej grupie – 62 proc. amantadyna, 52 proc. placebo.

Agencja Badań Medycznych wyraziła zgodę na kontynuację badań. Ich celem ma być ocena wpływu amantadyny na występowanie opóźnionych powikłań COVID-19.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak od początku pandemii podkreślają specjaliści, najważniejszym krokiem w celu zabezpieczenia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia jest szczepienie. W ciągu ostatnich tygodni jednak zmniejszyła się liczba osób, które są nimi zainteresowane.

– Ogromny spadek zainteresowania szczepieniem. Od ponad dwóch miesięcy punkt szczepień szpitala tymczasowego jest nieczynny. Szczepimy wyłącznie przy ul. Langiewicza. W styczniu podano tu 1118 dawek szczepionki przeciwko COVID-19, w lutym będzie to ok. 320-330 dawek – alarmuje Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala przy ul. Staszica, który zawiaduje szpitalem tymczasowym.

Sytuacja nie wygląda lepiej w punkcie szczepień szpitala przy ul. Jaczewskiego.

– Od wielu dni obserwujemy bardzo niskie zainteresowanie szczepieniami. Obecnie dziennie pierwszą dawkę przyjmuje u nas kilka osób, drugą kilkanaście, a trzecią do 50. Niskie zainteresowanie widzimy także wśród rodziców dzieci w wieku 5-11 lat. Do tej pory pierwszą dawką zaszczepiliśmy 97 dzieci, a drugą 65 – informuje Alina Pospischil, rzeczniczka placówki.

Według wczorajszych (22 lutego) danych preparat przyjęło 1459 osób w skali całego województwa. Najwięcej, bo 880 osób, przyjęło dawkę trzecią i przypominającą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie. Naukowcy nadal szukają skutecznego leku na koronawirusa, a liczba chętnych na szczepienie spada - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto