Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Dzień Raka Nerki 2021. Rusza akcja "Nerki do kontroli! Wiedza to życie"

OPRAC.:
Rafał Gliński
Rafał Gliński
Rak nerki rozwija się niemal bezobjawowo. Przez długi czas nie sygnalizuje żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Kampania edukacyjna "Nerki do kontroli! Wiedza to życie" zwraca uwagę na zagrożenie, jakim jest rak nerkowokomórkowy.

Nerki regulują ilość płynów w organizmie. Wykrywają zanieczyszczenia we krwi, wydzielają witaminy, minerały i hormony potrzebne do życia. Często zapominamy o tym, jak ważnym są organem. Zdarza się, że zaniedbujemy profilaktykę oraz badania kontrolne w tym zakresie.

Kampania edukacyjna "Nerki do kontroli! Wiedza to życie" ma przypomnieć o zagrożeniu, jakim jest rak nerki. Celem inicjatywy jest zwiększanie świadomości na temat nowotworu nerkowokomórkowego, stanowiącego ponad 90 proc. wszystkich zachorowań na raka nerki. Upowszechnianie wiedzy o objawach choroby oraz zwrócenie większej uwagi na rolę badań pozwoli na wcześniejsze wykrycie choroby.

– Wciąż jednym z najpoważniejszych wyzwań w raku nerki jest zbyt późna diagnostyka. Około połowa przypadków jest wykrywana przez przypadek, kiedy pacjenci zgłaszają się z objawami, które początkowo nie wskazują na raka nerkowokomórkowego jak np. ból pleców czy rozstrój żołądka. Kampanią edukacyjną chcemy zachęcić do zgłaszania się na badania kontrolne, które pozwalają wychwycić nieprawidłowości jak najwcześniej – mówi dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.

W 2018 r. w województwie lubelskim odnotowano blisko 3 tys. zgonów na nowotwory złośliwe. Ponad 4 proc. tych zachorowań stanowiły przypadki raka nerki u mężczyzn, u kobiet – niespełna 3 proc.

– O raku nerkowokomórkowym mówi się ciągle zbyt mało. Postawienie diagnozy oraz wdrożenie leczenia utrudnia fakt, że chorobie nie towarzyszą charakterystyczne objawy, które mogłyby budzić czujność. Dodatkowo jesteśmy w trakcie pandemii wirusa SARS–CoV-2, który spowodował, że pacjenci nie przychodzą do lekarzy, a tutaj nie ma na co czekać – mówi dr n. med. Maciej Kisiel z WSS w Białej Podlaskiej. I dodaje: – Świadomość istnienia choroby, tego jak ważne są badania profilaktyczne, że raka nerki można skutecznie leczyć, jest nam teraz bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

Zadbaj o siebie – skontroluj nerki!

W lecie zalecane jest częstsze picie wody. Przyjmowanie większej ilości płynów oznacza intensywniejszą pracę nerek.

– Pamiętajmy, że nasze nerki każdego dnia wykonują ogromną pracę i zasługują na naszą troskę, dlatego zgłoś się "do kontroli". Zbliża się lato, przed nami ciepłe dni i najprawdopodobniej sukcesywne znoszenie obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19. Wykorzystajmy ten czas na badania profilaktyczne. Nasz lekarz rodzinny w ramach świadczeń NFZ może zlecić wykonanie podstawowych badań krwi i moczu oraz USG, a w przypadku podejrzenia wystawi kartę DiLO (Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, tzw. „zielona karta” - przyp. red.), dzięki której szybko rozpoczniemy pogłębioną diagnostykę i ewentualne leczenie – apeluje Aleksandra Rudnicka, rzecznik prasowy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Co wpływa na pojawienie się raka nerki?

– Dotychczas nie znamy szczegółowych przyczyn rozwoju raka nerki. Wiemy natomiast, że zmiana stylu życia i nawyków może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania. Poza rzuceniem palenia papierosów oraz zwiększeniem aktywności fizycznej, powinniśmy także zwracać uwagę na niepokojące sygnały. Nie zwlekajmy ze zgłoszeniem się na wizytę u lekarza rodzinnego, specjalisty urologa lub onkologa. Rozmowa z lekarzem, rozpoznanie, zaplanowanie leczenia może uratować nam życie – dodaje dr Żołnierek.

Inicjatorem akcji jest Ipsen Poland Sp. z o.o. Partnerem społecznym jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto