Lubelska Służba Celna podsumowała 2016 rok - Zdjęcia

opr. P J
26 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Celnictwa. W 2016 roku lubelscy celnicy mieli swój udział w pozyskaniu dla budżetu państwa 3,1 mld zł, co średnio dziennie daje 8,5 mln zł.

Ruch graniczny

W 2016 roku granicę w województwie lubelskim przekroczyło 14,6 mln osób (+6%). Celnicy odprawili też 4,46 mln pojazdów osobowych (+2,4%), 876,4 tys. ciężarówek (+8,7%) i 108,2 tys. autokarów (+26%) oraz 23,4 tys. pociągów (+9,3%).

- We wszystkich kategoriach pojazdów nastąpił wzrost ruchu. Największy dotyczy autokarów i wyniósł aż 26 procent w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Z pewnością miało to związek m.in. z odbywającymi się w Polsce w lipcu 2016 r. Światowymi Dniami Młodzieży. Ruch samochodów osobowych wzrósł o nieco ponad
2 procent, a ciężarówek o 8,7 procent. Tym samym został przełamany trend spadkowy dotyczący liczby samochodów ciężarowych przekraczających nasze przejścia graniczne, który utrzymywał się od dłuższego czasu. W 2016 r. na granicy w województwie lubelskim o 9,3 procent wzrósł też poziom ruchu kolejowego – podsumowuje kom. Marzena Siemieniuk.

Walka z przestępczością

W ubiegłym roku funkcjonariusze celni z naszego województwa zatrzymali 9,1 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej 128,9 mln zł. To aż o 42 procent więcej niż w 2015 r. Od stycznia do grudnia 2016 r. celnicy ujawnili na przejściu w Terespolu czterokrotnie więcej papierosów niż przed rokiem.

- Łączna liczba papierosów zajętych w 2016 r. na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu i w Oddziale Celnym w Małaszewiczach wyniosła blisko 1,5 miliona paczek, co stanowi 1/6 wszystkich papierosów ujawnionych w 2016 r. przez funkcjonariuszy celnych z woj. Lubelskiego – dodaje Siemieniuk.

Jak wynika z obliczeń celników, gdyby papierosy, które zatrzymali funkcjonariusze lubelskiej Służby Celnej zostały wyprodukowane i sprzedane legalnie w Polsce do krajowego budżetu trafiłoby ok. 95 mln zł z należnych podatków.

W 2016 r. funkcjonariusze Służby Celnej skonfiskowali też m.in.:

- 20,9 tys. litrów alkoholu (+14%);
- 48 tys. szt. towarów zatrzymanych z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej i przemysłowej (z wyłączeniem wyrobów tytoniowych). W tej kategorii dominowały: odzież, akcesoria odzieżowe i elementy odzieży. Wśród innych towarów wymienić można też sprzęt elektroniczny, produkty do pielęgnacji ciała, palety, środki ochrony roślin;
- 2 tony bursztynu, w tym jednorazowe ujawnienie blisko 1,5 tony na przejściu granicznym w Dorohusku. Obserwowana jest znacząca tendencja wzrostowa:
w 2013 r. lubelscy celnicy zajęli 75 kg tej kopaliny, w 2014 r. – 170 kg, w 2015 r. – 875 kg. Bursztyn zatrzymywany jest przede wszystkim na przejściach granicznych z Ukrainą;
- 272 pojazdy wykorzystywane do przemytu;
- okazy roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, w tym również okazy CITES - m.in. 170 kg fragmentów żywej rafy koralowej, blisko 1010 szt. pijawek lekarskich, a także prawie pół setki raków z gatunku raka błotnego (stawowego);
- na granicy celnicy zatrzymywali również nielegalne leki, sterydy, środki ochrony roślin, przedmioty o charakterze muzealnym i zabytkowym (ikony, monety, medale, biała broń).

W 2016 r. na terenie województwa lubelskiego funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili ponad 700 kontroli w tym zakresie. 95 % z nich zakończyło się zatrzymaniem automatów. Celnicy zajęli blisko 1500 urządzeń, które działały niezgodnie z przepisami ustawy o grach hazardowych.

Wszystkie zatrzymywane przez Służbę Celną towary, po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa, podlegają procedurze mającej na celu uregulowanie ich sytuacji. Towary, których dopuszczenie do obrotu z różnych przyczyn nie jest możliwe (np. stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia obywateli) są niszczone.
Pozostałe towary są sprzedawane, a uzyskany ze sprzedaży dochód trafia do kasy państwa. Część towarów jest też nieodpłatnie przekazywana uprawnionym podmiotom, do wykorzystania zgodnie z celami statutowymi tych jednostek. Dzieje się tak np. w odniesieniu do zatrzymywanych przedmiotów zabytkowych.

W okresie od stycznia do grudnia 2016 r. Izba Celna w Białej Podlaskiej zniszczyła pochodzące z przemytu towary nielegalne/niebezpieczne, w tym m.in.:

- 8,3 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej ponad 100 mln zł,
- blisko 840 kg tytoniu,
- 24,3 tys. litrów alkoholu,
- 38,6 tys. szt. farmaceutyków,
- 2 tys. szt. kosmetyków,
- 4,4 tys. kg środków ochrony roślin.

Izba Celna w Białej Podlaskiej sprzedała też zarekwirowane towary, odprowadzając z tego tytułu do budżetu państwa blisko 1,7 mln zł, w tym m.in.:
- 724 kg bursztynu za kwotę 1,15 mln zł,
- 156 pojazdów samochodowych za kwotę blisko pół mln zł, które zajęto w związku z ich wykorzystywaniem do przemytu,
- blisko 6,5 tony złomu za kwotę 34 tys. zł, w tym zbiorników paliwa, butli na gaz, tłumików wykorzystywanych do przemytu papierosów.

Mandaty i sprawy karne skarbowe

W związku z popełnionymi przestępstwami i wykroczeniami dotyczącymi m.in. przemytu, nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi na terenie kraju oraz nielegalnego hazardu - w 2016 r. łączna liczba wszczętych spraw karnych skarbowych i wystawionych mandatów wyniosła 57,4 tys. (+40%). To oznacza, że średnio funkcjonariusze celni stwierdzali 157 przypadków łamania prawa dziennie.

Turystyka zakupowa

W 2016 r. na przejściach granicznych w województwie lubelskim zarejestrowano około 1,9 mln krajowych dokumentów Tax Free na kwotę 2,21 mld zł. Tym samym liczba zarejestrowanych dokumentów osiągnęła poziom zbliżony do poziomu z roku 2015. O 11 procent wyższa niż przed rokiem była natomiast wartość towarów wywiezionych przez podróżnych.

Wpływy przekazane do budżetu państwa

W 2016 r. Izba Celnej w Białej Podlaskiej miała swój udział w pozyskaniu dla budżetu państwa 3,1 mld zł. To kwoty wynikające ze zgłoszeń celnych i deklaracji podatkowych, a także kar nałożonych na osoby naruszające prawo.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie