Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelscy naukowcy opracują aplikację mobilną, która pomoże nastolatkom chorym na cukrzycę

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Politechnika Lubelska (mat. prasowe)
Na Politechnice Lubelskiej powstanie aplikacja mobilna T1DCoach w formie systemu coachingowego, przeznaczona dla nastoletnich cukrzyków, ich lekarzy i opiekunów, a także dla edukatorów młodzieży. Ma pomóc w codziennej walce z cukrzycą typu pierwszego.

Cukrzyca typu 1 to najczęściej diagnozowana nieuleczalna choroba przewlekła okresu dziecięcego, która stanowi około dziesięciu procent wszystkich typów cukrzycy. Najczęściej dotyczy osób młodych do 30 roku życia, jej pierwsze objawy występują przeważnie pomiędzy 10 a 14 rokiem życia. Leczenie choroby jest bardzo angażujące i narzuca wiele ograniczeń. Pacjenci muszą m.in. systematycznie, kilka razy w ciągu dnia kontrolować poziom glikemii, stosować specjalne diety, przyjmować w określonych proporcjach insulinę do każdego posiłku, przeliczać to, co jedzą na tzw. wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe oraz nauczyć się jak organizm reaguje na chorobę i leczenie, tak by również zapobiec niebezpiecznej hipoglikemii i hiperglikemii. Dla młodych ludzi może stanowić to niezwykłe wyzwanie.

– U młodzieży choroba ta stanowi niezwykle trudne zagadnienie medyczne, społeczne i psychologiczne. Wymaga od chorych większej samodyscypliny i kontroli. Dlatego postanowiliśmy pomóc młodym osobom chorym na cukrzycę typu 1 podnieść jakość ich życia oraz zmniejszyć koszty społeczne ich edukacji i leczenia – mówi prof. Marek Miłosz, kierownik projektu z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Tworzona na Politechnice Lubelskiej aplikacja T1DCoach będzie wspierać młodych pacjentów i ich opiekunów oraz lekarzy w codziennych zmaganiach z chorobą, m.in. poprzez kształtowanie właściwych nawyków zachowania, zarówno w domu jak i w szpitalu czy dostarczenie wiedzy o poprawnych aspektach żywieniowych, np. o tym co mogą, a czego nie mogą jeść.

– Nasza aplikacja będzie wygodna, przyjazna i intuicyjna, wykorzystująca ulepszony model symulacyjny (dyskretny symulator cukrzycy T1DDS). Dodatkowo ma zawierać dane historyczne przebiegu choroby i rezultaty symulacji. Zainteresowane osoby będą ją mogły bezpłatnie pobrać w serwisach internetowych – podkreśla prof. M. Miłosz.

Jak zapowiadają twórcy aplikacji, będzie ona wykorzystywać m.in. elementy grywalizacji, czyli jak tłumaczą, chodzi o wyzwania, komunikaty zwrotne, punkty, paski postępu, nagrody i rankingi, których celem będzie zwiększenie zaangażowania młodych cukrzyków.

Prace nad aplikacją potrwają 3 lata, a ich koszt wyniesie 2,4 mln zł. Środki na ich realizację pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi”.

Zanim jednak aplikacja trafi na rynek, zostanie przetestowana pod kątem jakości interfejsu i przebadana w warunkach klinicznych pod okiem diabetologa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej współpracować będą również z Kołem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie im. prof. Bronisława Niewiedzioła z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto