Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiaty domowe mogą spędzić lato na balkonie! Kiedy je wynieść? Na to zwróć uwagę, a nabiorą siły i będą pięknie rosnąć

Katarzyna Józefowicz
Wakacje na balkonie docenią m.in. rośliny śródziemnomorskie, ale też np. storczyki falenopsisy, które będą lepiej kwitnąć (lubią różnice temperatur między dniem i nocą).
Wakacje na balkonie docenią m.in. rośliny śródziemnomorskie, ale też np. storczyki falenopsisy, które będą lepiej kwitnąć (lubią różnice temperatur między dniem i nocą). Katarzyna Laszczak
Wiele kwiatów domowych można latem przenieść na balkon lub taras. Jednak nie wszystkie to lubią, a pozostałym trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Ważny jest też termin, bo wiele naszych roślin domowych pochodzi z tropików i polska wiosna jest dla nich zbyt chłodna. Podpowiadamy, które kwiaty można wystawić na balkon, kiedy to zrobić i na co zwrócić uwagę.

Spis treści

Kwiaty doniczkowe z domu na balkon

Rośliny domowe to na ogół gatunki egzotyczne, pochodzące z tropikalnych rejonów świata, więc warunki panujące w mieszkaniach zwykle im odpowiadają. Większość z nich będzie jednak wdzięczna, jeśli pozwolimy im spędzić lato na balkonie lub tarasie.

Świeże powietrze, dostatek światła słonecznego oraz naturalne zmiany temperatur między dniem i nocą pozwolą im się wzmocnić, wpłyną pozytywnie na ich wzrost i rozwój, a w przypadku niektórych gatunków mogą nawet zainicjować kwitnienie (np. storczyk falenopsis, echmea, kaktusy takie jak np.: echinopsis, epifilum, echinocereus).

Zanim jednak zafundujemy naszym pokojowym roślinom wakacje na świeżym powietrzu, musimy je do tego odpowiednio przygotować. W mieszkaniu panują stabilne warunki, więc rośliny nie muszą mierzyć się ze zmianami temperatur, chłodem, gorącem, opadami czy wiatrem. Na zewnątrz zderzą się z warunkami klimatycznymi, które na początku będą dla nich szokiem, więc trzeba je do nich przyzwyczaić.

Miejsce na balkonie dla kwiatów domowych – uwaga na słońce

Po pierwsze należy wybrać dla roślin odpowiednie stanowisko, gdyż gatunki preferujące miejsca półcieniste lub cieniste (np. paprocie, bluszcze, zielistki, begonie, falenopsisy, schlumbergery), na słonecznym stanowisku zostaną poparzone przez słońce. Trzeba im zapewnić ocienione miejsca. Do takich roślin należą m.in.:

Natomiast rośliny preferujące słońce, w cieniu zmarnieją. Uwaga: trzeba pamiętać, że nawet rośliny kochające słońce, muszą być przyzwyczajane do niego stopniowo, bo w mieszkaniu miały do dyspozycji jedynie rozproszone światło, więc ostre słońce mogłoby je poparzyć. Do takich roślin należą np.:

Uwaga na deszcz

Wiele roślin domowych nie lubi też nadmiernie wilgotnego podłoża (np. kaktusy, begonie, filodendrony, echmea), dlatego trzeba znaleźć dla nich miejsce osłonięte od deszczu, gdzie będzie można w pełni kontrolować ich nawadnianie.
Wyjątkiem są gatunki bagienne (np. cibora), które nie tylko lubią, ale nawet muszą mieć stale mokre podłoże, więc mogą spędzać lato nawet pod chmurką.

Zahartuj kwiaty domowe

Kolejna ważna sprawa to temperatura. Rośliny przebywające w domu rosną w stabilnych warunkach i nie są narażone na gwałtowne zmiany temperatur. Na zewnątrz będą musiały poradzić sobie z chłodną nocą i ciepłym, a nawet upalnym dniem, jeśli więc z dnia na dzień wystawimy je na balkon, doznają szoku termicznego, po którym będą chorować, stracą urodę (np. zrzucą część liści, doznają poparzeń słonecznych) lub nawet całkiem obumrą. Dlatego też rośliny przed rozpoczęciem wakacji na powietrzu trzeba najpierw zahartować.

Kiedy wystawiać kwiaty domowe na balkon?

Początkowo należy wystawiać je na zewnątrz tylko w dzień (najlepiej pochmurny i umiarkowanie ciepły), stopniowo wydłużając czas ich pobytu na dworze i zabierać do pomieszczenia na noc. Dopiero kiedy temperatura na zewnątrz się ustabilizuje (późna wiosna i wczesne lato) i roślinom nie będą już zagrażać spadki temperatur poniżej 10°C, a nawet 15°C, możemy pozostawić je na balkonie na całą dobę.
Wiosną należy jednak nadal śledzić prognozy pogody i przed zapowiadanym ochłodzeniem, rośliny zabrać ponownie do mieszkania.

Jakie rośliny domowe można wystawić na balkon najwcześniej?

Wystawianie roślin domowych na balkon należy rozpocząć od gatunków, które względnie dobrze zniosą kaprysy pogody i wiosenne spadki temperatur. Możemy przyzwyczajać do pobytu na zewnątrz już w maju. Do tej grupy należą m.in.

  • bluszcze,
  • zielistki.
  • storczyki falenopsisy.

Bardziej wymagające i ciepłolubne rośliny powinny zaczekać w mieszkaniu na swoją kolej do czerwca lub nawet lipca, aby wiosenne chłody nie zrobiły im krzywdy. Należą do nich, np.

Tych roślin nie przenoś na balkon

Decydując się na wyniesienie roślin domowych na balkon lub taras trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkim gatunkom będzie to odpowiadało. Do roślin, które niechętnie zmieniają miejsce i nie najlepiej czują się na wolnym powietrzu należą m.in.:

Kiedy zabrać kwiaty domowe z balkonu

Należy też pamiętać, że rośliny domowe, spędzające lato na zewnątrz, muszą koniecznie wrócić do mieszkania jeszcze przed jesiennymi chłodami. Delikatniejsze już we wrześniu, a bardziej wytrzymałe w październiku lub przed zapowiadanym ochłodzeniem.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kwiaty domowe mogą spędzić lato na balkonie! Kiedy je wynieść? Na to zwróć uwagę, a nabiorą siły i będą pięknie rosnąć - RegioDom.pl

Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto