Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komedia Fredry i stres lubelskich ósmoklasistów. Jak poszedł egzamin z polskiego? [ZDJĘCIA Z SP7]

Tak wyglądały ostatnie minuty przed egzaminem ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Plażowej w Lublinie
Tak wyglądały ostatnie minuty przed egzaminem ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Plażowej w Lublinie Łukasz Kaczanowski
Rozprawka o tym, że z przyjacielem łatwiej pokonać trudności, albo opowiadanie o spotkaniu z ulubionym bohaterem lektury – spośród tych tematów wypracowania wybierać mogli uczniowie ósmych klas, którzy zmierzyli się z pierwszym dniem egzaminu.

Kamil ze Szkoły Podstawowej nr 27 nastawiał się na „Balladynę” albo „Kamienie na szaniec”. W zadaniach dotyczących pracy z tekstem pojawiła się „Zemsta”, ale powtórki z poprzednich tytułów nie poszły na marne.

– Wybrałem rozprawkę i do udowodnienia tezy, że z przyjacielem łatwiej pokonać trudności, wykorzystałem „Kamienie na szaniec”. Oprócz tego odwołałem się do „Małego Księcia” – mówi i cieszy się, że polski ma już za sobą.

Kamień z serca spadł też Kacprowi ze Szkoły Podstawowej nr 20, który nie przepada za polskim.

– Było trochę trudno, dużo czytania. W dodatku nie trafiła się lektura, której się spodziewałem. Nastawiałem się na „Kamienie na szaniec”, a była „Zemsta” – mówi. Zapewnia też, że następne egzaminy nie stanowią już dla niego powodów do obaw.

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpili też uczniowie z Ukrainy. W „dwudziestce” było ich dziesięcioro.

– Nie stresowałem się, bo w sumie po co się stresować? – mówi ze śmiechem Maksym. Do Lublina przyjechał z Kijowa. Dlaczego zdecydował się przystąpić do egzaminu? – Żeby móc brać udział w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

Maksymowi wtóruje Jaroslava. – Chcemy chodzić tu do liceów i techników – twierdzi. Jeśli chodzi o nastawienie, nie podzielała jednak pogody ducha Maksyma. – Oczywiście, że się stresowałam, i to był naprawdę wielki stres. Przygotować się z polskiego nie było łatwo, bo nie znam dobrze języka. Największym wyzwaniem była rozprawka, nie wiem, czy napisałam ją dobrze – mówi.

Przypomnijmy jednak, że bez względu na wynik drzwi do techników i liceów są przed Jaroslavą otwarte. Warunkiem ubiegania się o miejsce jest jedynie napisanie egzaminu, bo nie da się go nie zdać.

W całym województwie egzamin ósmoklasisty pisze 216 uczniów z Ukrainy, w tym 63 w samym Lublinie. Wszystkich, którzy zaczęli naukę w ósmej klasie, było więcej, jednak ostatecznie nie każdy zdecydował się podejść do egzaminu.

– To była decyzja rodziców, po prostu mieli inne plany. Zobaczymy, czy ich dzieci podejdą do matematyki i języka obcego. Zresztą jest jeszcze drugi termin – mówi dyrekcja jednej ze szkół.

Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty to 13-15 czerwca. Uczeń, który chce ukończyć szkołę podstawową, musi do niego przystąpić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto