Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejka przed stacją krwiodawstwa. Coraz więcej ozdrowieńców chce oddać osocze

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Piątkowa kolejka dawców przed lubelską stacją krwiodawstwa
Piątkowa kolejka dawców przed lubelską stacją krwiodawstwa materiały nadesłane
To nie pierwszy raz, kiedy piszemy o kolejce pod centrum krwiodawstwa w Lublinie. Wcześniej w sprawie wielogodzinnego oczekiwania alarmowała posłanka Marta Wcisło. Dyrekcja stacji tłumaczy, że stara się, aby każdy dawca był obsłużony jak najszybciej, ale oddanie krwi i osocza jest obwarowane procedurami, które każdy musi przejść.

- Wybrałem się w piątek do centrum krwiodawstwa, bo słyszałem o apelach do ozdrowieńców. Niedawno przeszedłem zakażenie koronawirusem i chciałem się podzielić osoczem. Słyszałem, że są kolejki, ale nie wiedziałem, że przyjdzie mi czekać na samą konsultację z lekarzem godzinę i czterdzieści minut. W kolejce oczekujących przed budynkiem byli zarówno ozdrowieńcy, jak i krwiodawcy - relacjonuje Czytelnik.

O wyjaśnienie poprosiliśmy dyrekcję placówki, która podkreśla, że co do zasady piątki wykazują się zwiększoną liczbą chętnych dawców. - W dniu dzisiejszym tj. w poniedziałek, nie ma kolejki przed RCKiK w Lublinie. Pobieranie osocza od ozdrowieńców jest dla nas w tym czasie priorytetowe, ale pamiętajmy, że musimy również zabezpieczyć mieszkańców województwa lubelskiego w krew i jej składniki, co nie przestało być naszą podstawową działalnością. Dokładamy starań, aby każdy dawca był obsłużony jak najszybciej. Oddanie krwi i osocza jest obwarowane protokołami i procedurami które każdy musi przejść. Czas jest trudny również i dla nas, bowiem borykamy się, jak większość placówek, również z problemami kadrowymi w związku z pandemią COVID-19 - przyznaje Małgorzata Orzeł, dyrektor RCKIK w Lublinie.

W lipcu tego roku w skali całego kraju dla leczenia szpitalnego wydano 270 jednostek osocza ozdrowieńców. We wrześniu była to już wartość 570 jednostek. Lubelskie centrum krwiodawstwa odpowiednio w tych okresach wydało 15 jednostek osocza w lipcu, a we wrześniu 69 jednostek. W chwili obecnej tj. w miesiącu listopadzie dziennie na terenie kraju wydaje się ok. 500-550 jednostek osocza ozdrowieńców do szpitali.

- RCKiK w Lublinie tylko w miesiącu listopadzie (stan na 23.11.2020 r.) wydało 419 jednostek do szpitali na cele lecznicze. Na terenie RCKiK w Lublinie od początku pandemii pobrano na cele lecznicze blisko 1200 jednostek osocza ozdrowieńczego - wylicza dyrektor stacji krwiodawstwa.

I dodaje, że obecnie zapotrzebowania ze strony szpitali są realizowane na bieżąco. Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze w lubelskiej siedzibie RCKiK w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 oraz w Oddziałach Terenowych w Chełmie, w Zamościu i w Białej Podlaskiej. - Pokreślić należy, że każdy z ozdrowieńców może oddać w każdej naszej jednostce także krew pełną, z której również pozyskamy jednostkę osocza ozdrowieńczego. Zapraszam więc ozdrowieńców do wszystkich naszych placówek - informuje Małgorzata Orzeł, szefowa lubelskiego RCKiK.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto