Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Dolny przez trzy dni będzie tętnił muzyką ludową. Rusza Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Zdjęcie z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2019 r.
Zdjęcie z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2019 r. Karolina Ryniak/archiwum
W piątek rozpoczęła się 55. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Przed nami trzydniowe święto folkloru - konkursy muzyczne, widowiska i zabawy ludowe, koncerty, warsztaty śpiewu, tradycyjne wieczorne potańcówki z udziałem kapel ludowych, kino, ognisko w ruinach Zamku, wernisaż wystawy jubileuszowej, a także seminarium i spotkania na temat folkloru oraz towarzyszący festiwalowi jarmark sztuki ludowej.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą to największa tego typu impreza w Polsce promująca kulturę ludową i folklor. W tym roku odbywa się po raz 55.

Najważniejszą częścią festiwalu są koncerty konkursowe, na których zaprezentują się artyści ludowi, wyłonieni w poszczególnych regionach Polski. W tym roku na rynku głównym nadwiślańskiego miasteczka zobaczymy i usłyszymy reprezentantów 14 województw, czyli niemal 120 kapel, solistów i zespołów śpiewaczych. W ostatnim dniu przed ogłoszeniem wyników i koncertem laureatów, odbędzie się również konkurs z kategorii „Mistrz i Uczeń”.

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, wraca w tym roku Klub Festiwalowy w namiocie na Małym Rynku. To tam odbędą się warsztaty śpiewu i tańca, rękodzieła, zdobienia porcelany i pierników, a także zabawy taneczne do rana, inspirujące spotkaniach z artystami ludowymi oraz koncerty. - Będzie ogień! - zapowiadają organizatorzy.

W ramach Akademii Sztuki Ludowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych odbędą się zajęcia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

- Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać z drewna stryszawskie ptaszki i koniki, z papieru wyciąć lubelską, łowicką lub sieradzką wycinankę, a także opolskimi wzorami ozdobić pierniki i porcelanę – czytamy na stronie festiwalu.

Oprócz warsztatów rękodzielniczych nie zabraknie tych muzycznych, np. ze śpiewu naturalnego z Olgą Stopińską czy z tańców z Wielkopolski z Zofią i Barbarą Dragan. W ramach cyklu „W malowanym wózku… – muzyka i sztuka ludowa dla najmłodszych” Józef Broda przedstawi magiczny świat pełen dźwięków, Aleksandra Zawadzka pokaże jak zrobić kwiaty z bibuły, a Marlena Krzysiak - pająki. O procesie powstawania tradycyjnych wycinanek opowie Katarzyna Kraczoń, autorka książki „Wycinanki”, z cyklu „Elementarz Sztuki Ludowej”.

Z kolei na Dużym Rynku znajdziemy stoiska twórców ludowych, tam też będą odbywać się darmowe pokazy rękodzielnicze z rzeźbiarstwa, zdobniczej i obrzędowej, tkactwa, hafciarstwa, koronkarstwa i plecionkarstwa.

- Kazimierski festiwal, to przede wszystkim ludzie i ich historie. Historie, które na tych kilka dni splatają się ze sobą i płyną we wspólnym rytmie muzyki ludowej – podają organizatorzy i właśnie te historie, śledzone przez oczy festiwalowych migawek można obejrzeć na plenerowej jubileuszowej wystawie fotografii „55 lat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych”.

Na festiwalu nie zabraknie również i w tym roku Ogólnopolskiego Seminarium Folklorystycznego, na którym m.in. prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS opowie o dziedzictwie i społeczno-kulturowych wartościach tradycji.

Festiwal zwieńczy koncert Trybunie Tutki & przyjaciele.

- „Nie lyj dyscu, nie lyj”, bo Trebunie-Tutki grają w niedzielę!!! Zapowiada się piękny koncert, więc musi być pogoda!!! No i już więcej do nas na festiwal nie przyjadą, jeśli tak ich „ugościmy” – zapowiadają organizatorzy.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie: wok.lublin.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto