Karetki i oddziały ratunkowe pod lupą NIK. Jakie są najczęstsze problemy?

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Szymon Starnawski/Polska Press
W województwie lubelskim Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się funkcjonowaniu pogotowia w Zamościu oraz oddziału ratunkowego w Chełmie. Problemy są podobne jednak w całej Polsce. NIK nie ma wątpliwości, że zmiany w systemie ratownictwa, są opóźnione o kilka lat.

– Nie wyeliminowano istniejących od lat problemów: braku lekarzy medycyny ratunkowej, obciążenia SOR-ów pacjentami, których życie i zdrowie nie wymaga interwencji z zakresu medycyny ratunkowej oraz długiego czasu oczekiwania na karetki – taki wniosek płynie z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, który poświęcony jest polskiemu systemowi ratownictwa medycznego.

W województwie lubelskim działało 17 szpitalnych oddziałów ratunkowych w 2019 roku. Dostępnych było 93 zespołów ratownictwa medycznego czyli po prostu ambulansów. Większość z nich stanowiły karetki podstawowe czyli z ratownikami na pokładzie. 19 karetek miało w swoim składzie lekarza – to tzw. zespoły specjalistyczne.

Przypomnijmy, że maksymalny czas dotarcia na miejsce zdarzenia - od przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora – powinien wynosić 15 minut w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców albo 20 minut poza tymi miastami. NIK dodaje, że te limity były przestrzegane jedynie w przypadku zdarzeń, w których doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

NIK dodaje, że stałym od lat problemem Państwowego Ratownictwa Medycznego są niedobory kadrowe. W 2018 r. zatrudnionych było ponad 1 tys. lekarzy ze specjalizacją z medycyny ratunkowej, co według konsultanta krajowego w tej dziedzinie, stanowiło zaledwie 39 proc. zapotrzebowania na tę grupę specjalistów. Co powoduje, że lekarze zatrudnieni w SOR pełnili nawet dyżury przez bliska 80 godzin bez odpoczynku.

Na terenie Lubelszczyzny NIK przyjrzał się działalności pogotowia w Zamościu w latach 2017-2019 (do III kwartału). Odebrano wtedy 147 tys. połączeń, z czego ratownicy wyjeżdżali z pomocą ponad 48 tys. razy. Ambulans docierał na miejsce zdarzenia średnio po około 7 min 30 s w mieście, a po 15 min i 50 s poza miastami. Wyraźnemu skróceniu uległ maksymalny czas interwencji – od przyjęcia zgłoszenia do przekazania pacjenta do szpitala – z 13 h 17 min w 2017 r. do 2 h 38 min w 2019 r. w mieście.

Natomiast w Chełmie skontrolowano szpital wojewódzki, gdzie wzrosła liczba przyjętych pacjentów w SOR: z 21,7 tys. pacjentów w 2017 r. do 25,9 tys. w 2018 r. Najwięcej zgłoszonych zdarzeń niepożądanych w SOR dotyczyło m.in. samowolnego oddalenia się pacjenta. Zgłoszono także przypadki braku lekarza zmiany dziennej w części zabiegowej SOR i zbyt małej liczby sanitariuszy w oddziale.

– Pełniący obowiązki kierownika SOR złożył wyjaśnienia, że zostało zaplanowane zabezpieczenie dyżurowe lekarza, jednak z powodu choroby, dostępność lekarza w części zabiegowej SOR była ograniczona, o czym powiadomiono dyrektora. Pielęgniarka oddziałowa wyjaśniła, że zbyta mała liczba sanitariuszy w grudniu 2018 r. wynikała z absencji chorobowej pracownika – czytamy w raporcie NIK.

Przeprowadzone w 2018 roku badanie satysfakcji pacjentów wykazało, że 11 proc. pacjentów źle oceniło czas oczekiwania na przyjęcie w SOR. W 2019 r. nie osiągnięto oczekiwanego minimalnego poziomu 70 proc. satysfakcji pod względem czasu oczekiwania w SOR oraz życzliwości personelu.

– Dyrektor wyjaśniła, że w związku z tym zatrudniono dwie osoby oraz wyznaczono jedną osobę do obszaru segregacji medycznej. Ponadto zmodernizowano i zaadoptowano dodatkowe pomieszczenie na przeprowadzenie segregacji medycznej. Przeprowadzono także szkolenie z zakresu komunikacji interpersonalnej - informuje NIK.

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie