Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark w Holi, czyli wielkie święto dla miłośników folkloru i kultury pogranicza

Aneta Barwińska
Zabytkowa cerkiew świętego Antoniego Peczerskiego i świętej Paraskiewy w Holi.
Zabytkowa cerkiew świętego Antoniego Peczerskiego i świętej Paraskiewy w Holi. UG Stary Brus
183 wystawców zapowiedziało swój udział w tegorocznym Jarmarku Holeńskim, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 lipca) w Holi w gminie Stary Brus.

Głównym elementem dorocznego spotkania będą uroczystości prawosławne w miejscowej cerkwi. Religijna część jarmarku rozpocznie się o godz. 10. W zabytkowej cerkwi, pochodzącej z początku XVIII wieku, odbędzie się nabożeństwo ku czci Świętego Antoniego Peczerskiego. Liturgia potrwa do godz. 12.30, a zakończy ją uroczysta procesja z udziałem zaproszonych zespołów. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą w kolorowym korowodzie do skansenu, gdzie od godz. 13 będą występować zespoły artystyczne. W tym roku ma się zaprezentować 15 grup, w tym trzy z gminy Stary Brus, w tym z Ukrainy i Białorusi.

- Po uroczystościach religijnych zapraszamy wszystkich na kiermasz sztuki ludowej, degustację potraw regionalnych, pokaz kompozycji kwiatowych, a także wystawy oraz występy artystyczne. Po raz pierwszy nasi goście będą mogli skosztować na przykład smacznych potraw tatarskich spod Białegostoku – zachęca Alina Karabowicz przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia.

Wystawcy przyjadą do Holi nie tylko z Lubelszczyzny, ale także z okolic Jarosławia, Rzeszowa, Kielc, Radomia czy Częstochowy. Kiermaszom będą towarzyszyć dwie wystawy okolicznościowe w wiatraku - naczyń ze słomy i ptaszków państwa Ścisłów z Zabiela koło Radzynia Podlaskiego.

Ponadto organizatorzy jarmarku zapraszają na pokazy bednarstwa, garncarstwa i kowalstwa artystycznego. Będzie można także zobaczyć jak dawniej ostrzono noże na toczaku, wyrabiano masło w maselnicy i przędło wełnę na kołowrotku. Pobyt na jarmarku jest niezwykłą atrakcją dla miłośników etnografii, folkloru i kultury pogranicza. Od lat imprezę odwiedzają tysiące ludzi. Wśród nich dużą grupę stanowi ludność prawosławna uczestnicząca w uroczystościach religijnych. Jarmark trwać będzie od godz. 9.00 do 18.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto