Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Karski - człowiek wolności. Otwarcie wystawy w bibliotece Łopacińskiego (FOTO)

LUB, DUN
Otwarcie wystawy Jan Karski. Człowiek wolności
Otwarcie wystawy Jan Karski. Człowiek wolności Anna Kurkiewicz
Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. To on poinformował alianckich przywódców o zagładzie Żydów na terenach okupowanych przez Niemców. Jego osoba wiąże Holokaust z dramatyczną historią okupowanej Polski. Sejm RP uchwalił rok 2014 rokiem prof. Jana Karskiego.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie we wtorek otwarto wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności”. Ekspozycja będzie czynna do 24 października 2014 r. w godzinach pracy biblioteki. Składają się na nią nie tylko plansze ale też część multimedialna, gdzie można np. posłuchać głosu Karskiego.

- Jan Karski zawsze powtarzał, że jego misja jest niedokończona, że chciał uratować miliony ludzi a nie uratował nikogo. Dlatego tą wystawą kierujemy do młodych ludzi przesłanie, że ta misja jest jednak możliwa do dokończenia. Wystarczy dostrzec, kiedy coś złego dzieje się w naszym otoczeniu i spróbować pomóc - podkreślała podczas otwarcia wystawy Lena Dąbkowska - Cichocka z Muzeum Historii Polski, które przygotowało wystawę.

Wkrótce rozpoczną się Dni Karskiego w Lublinie. zaplanowano m.in. pokazy filmów o Janie Karskim:

* Emisariusze i Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego (9 października – godz. 12.00, sala konferencyjna biblioteki, 16 października – godz. 17.00, galeria biblioteki).

* Wysłannik z Polski i Niewykorzystane materiały z nagrywania filmu „Shoah” (21 października – godz. 12.00, galeria biblioteki, 23 października – godz. 12.00, galeria biblioteki).

***
(...) Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, człowiekiem, który na podstawie obserwacji i rozmów z przedstawicielami społeczności żydowskiej przekazał Rządowi RP na Uchodźstwie pierwszy wiarygodny raport na temat zagłady Żydów i skali tej tragedii. Karski dotarł do najwyższych przedstawicieli władz alianckich, z prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem na czele i próbował skłonić ich do przeciwdziałania akcji niemieckiej. Karski prowadził również działalność na rzecz uświadomienia zagranicznej opinii publicznej prawdy o okupowanej Polsce i działalności Polskiego Państwa Podziemnego, czemu służyło m.in. opublikowanie książki The Story of a Secret State. Po wojnie Karski pozostał na emigracji, przez wiele lat był wykładowcą na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

Jan Karski należy do tej, niemałej grupy Polaków, która aktywnie zaangażowała się w pomoc Żydom. Jednocześnie jego postawa jest oskarżeniem wszystkich tych, którzy – w Polsce, Europie czy USA zachowali się wobec Zagłady obojętnie.(...)

źródło: www.karski.muzhp.pl


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto