Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hrubieszowskie obchody 81. rocznicy agresji Armii Czerwonej na Polskę i Dzień Sybiraka. Zobacz zdjęcia

Redakcja
Uroczystościami na cmentarzu wojennym mieszkańcy Hrubieszowa uczcili 81. rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę.

W czwartek (17 września) na hrubieszowskim cmentarzu wojennym odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne związane z 81. rocznicą agresji Armii Czerwonej na Polskę oraz z okazji Światowego Dnia Sybiraka.

Uroczystość rozpoczęło podniesienie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosiła burmistrz Marta Majewska.

- Ten atak był skutkiem tajnego paktu Ribbentrop – Mołotow. Na mocy tego paktu w zamian za atak na nasz kraj ZSRR otrzymało między innymi tereny województwa lubelskiego, po tym jak opuścili Niemcy - mówiła burmistrz.

- Warto pamiętać, że dzisiejszy dzień jest dniem „Sybiraka”, w którym oddajemy hołd wszystkim tym, którzy zostali zesłani na Sybir a było ich ok. 1.5 miliona. Oddajemy cześć tym, którzy przeżyli zesłanie, ale przede wszystkim tym, którzy tego czasu nie przetrwali – dodała.

Kolejnym punktem było odczytanie apelu pamięci i oddanie salwy honorowej przez żołnierzy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Następnie delegacje władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, szkół, organizacji społecznych i instytucji, złożyły kwiaty i wieńce na pomnikach i mogiłach poległych podczas I i II Wojny Światowej.

Uroczystości zakończyła msza polowa w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. prałat ppłk Andrzej Puzon.

- Jesteśmy w tym miejscu, aby uczcić tych, którzy kochali Polskę w taki sposób, że oddali za jej wolność swoje życie – mówił kapłan.

- Właśnie 17 września Polska stała się ofiarą dwóch totalizmów. W tym samym momencie dokonał się 4 rozbiór naszego kraju. Atak ze strony ZSRR był o tyle rzeczą haniebną, ponieważ nigdy Związek Radziecki nie wypowiedział Polsce wojny. To, co się wydarzyło w 1939 roku było zemstą Stalina za porażkę z polską armią w 1920 roku - dodał.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto