Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie te autobusy? Kłopoty pasażerów z dotarciem do przystanku komunikacji miejskiej przy dworcu PKP w Lublinie. Miasto nie wyklucza zmian

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Pasażerowie mają kłopot ze znalezieniem przystanku komunikacji miejskiej w rejonie budowanego dworca metropolitalnego. – Wysiadłem z pociągu, wyszedłem przed dworzec i zobaczyłem wielki plac budowy. Wiedziałem, że gdzieś jest przystanek dla autobusów i trolejbusów, ale nie mogłem go zlokalizować. Żadnych oznaczeń, a przecież wystarczyłby jeden kierunkowskaz – żali się nasz Czytelnik. Miasto nie planuje na razie zmian w oznakowaniu, ale obiecuje przyjrzeć się sprawie.

Budowa dworca metropolitalnego to największa z prowadzonych obecnie inwestycji przez miasto. Prace obejmują rejon Targów Lublin i ul. Krochmalnej. Główne roboty prowadzone są przy ul. Dworcowej, a plac przed dworcem PKP to wielkie zaplecze budowy.

- Inwestycja jest na pewno ważna dla Lublina. Powoduje sporo chaosu dla podróżnych, którego można by uniknąć przy lepszej organizacji inwestycji – przekonuje nasz Czytelnik. I wskazuje, że chodzi o dojście do przystanku komunikacji miejskiej.

Autobusy i trolejbusy zatrzymują się obecnie przy ul. Gazowej. - W niedalekiej odległości od dworca PKP i powinny być widoczne dla osób wychodzących z budynku – przekonuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

- Wychodziłem podziemnym przejściem. Gdy znalazłem się na zewnątrz zobaczyłem przed sobą wielki plac budowy. Było już po zmierzchu, nie dostrzegłem nigdzie żadnych autobusów. Poszedłem na wprost, ulice po prawej stronie (Pocztowa, 1 Maja – dop. red.), które mijałem, były rozkopane, bo prowadzono na nich roboty drogowe. Nie wiedziałem jak znaleźć przystanek autobusowy, kręciłem się po placu budowy. Dopiero od innych przechodniów dowiedziałem się, gdzie zatrzymują się autobusy – opisuje nasz Czytelnik. I apeluje: - Problem, który miałem można rozwiązać od ręki: wystarczy przy przejściu podziemnym postawić tablicę z informacją, gdzie jest przystanek.

Ratusz przekonuje, że do tej pory nie wpłynęły do niego żadne uwagi dotyczące organizacji ruchu.

- Sygnał państwa Czytelnika jest pierwszym głosem w tej sprawie – odpowiada na interwencję Kuriera Gódź. I dodaje: - Aktualnie nie jest planowane dodatkowe oznakowania w tym zakresie. Niemniej jednak będziemy monitorować sytuację związaną z obsługą komunikacyjną rejonu dworca PKP i podejmować ewentualne decyzje o dodatkowym oznakowaniu, w zależności od potrzeb.

Budowa dworca metropolitalnego dla komunikacji autobusowej zaczęła się w styczniu 2021 r. Potrwa do 28 lutego 2023 r. (11 miesięcy dłużej niż planowano). Ponadto przebudowywany jest rejon ul. Krochmalnej oraz powstają nowe drogi w sąsiedztwie Targów Lublin. - Stan zaawansowania prac wynosi około 50 procent, a ich wartość to blisko 150 mln zł – informuje Góźdź.

Budynek nowego dworca będzie miał 51 metrów długości i 25 szerokości. Nad ziemią będą dwie kondygnacje (8 metrów wysokości), trzecia została zlokalizowana pod ziemią. To parking dla samochodów osobowych. Pomieści 174 auta.

W budynku głównym wykonane są: płyta fundamentowa, ściany i słupy żelbetowe. - Rozpoczęto izolację stropu nad garażem podziemnym. Ukończono wykonanie posadzki w garażu podziemnym. Trwają prace instalacyjne – wylicza Góźdź. I dodaje: - Powstały już trzy ciągi wiat peronowych. Na wiatach zamontowano łaty, na których będą montowane panele fotowoltaiczne i zamontowano konstrukcję pod panele fotowoltaiczne wraz z elementami pokrycia dachowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto