Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energetyka gotowa na zaćmienie Słońca

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Już w czwartek (10 czerwca) będziemy mogli podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. Nie będzie to jednak spektakularne zjawisko i z łatwością można je przegapić. Dlatego fani astronomii już się na nie przygotowują. Podobnie jak Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator systemu przesyłowego w Polsce.

– Ciemno się nie zrobi. Więcej problemów dla fotowoltaiki stwarzają chmury – mówi Józef Baran z Ośrodka Kultury w Urzędowie, przy którym działa Koło Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza. – Czeka nas nieco inne zjawisko niż zaćmienie całkowite. W tym przypadku Księżyc jest oddalony od Ziemi najdalej w ciągu roku i gdy znajdzie się na tarczy Słońca, nie będzie zdolny zasłonić jej całej.

– Gdybyśmy nie wiedzieli, to zaćmienie byłoby niezauważalne – tłumaczy Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus. – Na szczęście wiemy, więc możemy się do obserwacji przygotować.

Jak najlepiej? Pod żadnym pozorem nie wolno patrzeć na Słońce gołym okiem czy przy pomocy teleskopu, jeśli nie są uzbrojone w odpowiednie filtry.

– Niezbędne do obserwacji Słońca jest zabezpieczenie wzroku – wyjaśnia Robert Szaj. – Można użyć płyty CD, specjalnych folii, prześwietlonej kliszy, ale i tak należy patrzeć na Słońce jedynie przez krótką chwilę, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Kiedy zatem obserwować to wyjątkowe zjawisko?

– W Polsce będziemy mieli do czynienia z częściowym zaćmieniem i będzie ono widoczne tylko, gdy o odpowiedniej porze spojrzymy na Słońce, koniecznie uzbrojonym okiem – odpowiada Józef Baran. - W Lublinie, w maksymalnej fazie zaćmienia, czyli o godz. 12.57 zakryte będzie jedynie 7,66 proc. tarczy Słońca. Wyglądać to będzie jakby w jednym miejscu Słońce było nadgryzione. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 12.01 i potrwa do 13.52.

– Pas zaćmienia obrączkowego obejmie północną Kanadę, Grenlandię i północno-wschodnią Rosję – tłumaczy Robert Szaj. – Tam będzie można zaobserwować to, co najbardziej charakterystyczne dla tego typu zaćmienia – obręcz. Powstaje ona, ponieważ orbity Ziemi i Księżyca nie są identyczne i Ziemia zbliża się i oddala od słońca, a w tym czasie Księżyc zbliża się i oddala od Ziemi. Podczas obecnego nowiu Księżyc jest dalej od Ziemi i jego tarcza nie zasłoni Słońca w całości. Ale niestety obręcz zaobserwują jedynie osoby, znajdujące się w wymienionym wcześniej obszarze. My zobaczymy „nadgryzione” Słońce.

Takie zjawiska jak zaćmienie Słońca muszą brać jednak pod uwagę operatorzy przesyłowi, odpowiedzialni za stabilne działanie tych systemów. Nawet, gdy zaćmienie jest tylko częściowe. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden fakt, nie wszędzie Księżyc zakryje Słońce w takim samym stopniu. O ile w Lublinie będzie to ok 8 proc. to w Gdańsku i Szczecinie zakryje niemal 26 proc. tarczy Słońca. Może to spowodować spadek mocy dostarczanej do sieci przez fotowoltaikę.

– Uwzględniamy w prognozach od godz. 11 spadek mocy – mówi Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. – Będzie on zauważalny, ale nie będą to liczby mogące zakłócić pracę systemu. Przygotowujemy się do tego, by pokryć tę różnicę z innych źródeł.

Na Ziemi zaćmienia Słońca występują często – nawet kilka razy w roku, przy czym widoczne są na określonych obszarach. W Polsce głębokie zaćmienie częściowe widoczne będzie już 25 października 2022 roku. Na całkowite trzeba będzie jednak poczekać.

– W Polsce najbliższe całkowite zaćmienie Słońca obserwować będzie można w 2135 roku – informuje Robert Szaj. Za to obrączkowe nieco wcześniej, bo pod koniec XXI wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Energetyka gotowa na zaćmienie Słońca - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto