Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi dzień wizyty prezydenta (foto, video)

Joanna Nowicka
We wtorek prezydent Bronisław Komorowski wspólnie z Marcinem Zamoyskim przeciął wstęgę w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 6 przy Kalinowej a następnie wziął udział w inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica przy ul. Zamoyskiego. W południe para prezydencka wyruszyła w drogę powrotną do Warszawy.

Prezydent pojawił najpierw się na otwarciu hali sportowej przy szkole podstawowej nr 9 i gimnazjum nr 6 przy ul. Kalinowej. Obiekt budowano przez 11 miesięcy, są tu boiska do siatkówki, koszykówki, tenisa i piłki ręcznej. Bronisław Komorowski po przecięciu wstęgi odwołał się do słów Jana Zamoyskiego:
- Takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie. Oznacza to tyle, że taka będzie Polska jaką sobie wychowamy – mówił prezydent – Pamiętajmy, że mądre wychowywanie polaków to kształtowanie umiejętności i chęci walki, ale też umiejętność znalezienia sobie miejsca na miarę własnych możliwości.

Prezydent podkreślał, że w nowootwartej hali sportowej dzieci i młodzież będą kształtować właśnie wolę walki i umiejętność przyjmowania porażek.

Głowa państwa pojawiła się też na inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. PWSZ Zamościu działa od 2005 roku. Dziś studiuje tu około tysiąca osób. Szkoła tradycjami nawiązuje do Akademii Zamojskiej, która działała tu w latach 1594-1784.

- Z największą satysfakcją dowiaduję się, że ta uczelnia potrafi przekraczać granice kultur, języków, religii a także granice państwowe – powiedział prezydent nawiązując do patrona uczelni (Szymon Szymonowic był Ormianinem) i wielu studentów z Ukrainy studiujących na PWSZ – Życzę Wam, żeby ta zdolność trwała jak najdłużej i żeby owocowała zdolnością sięgania jak najdalej myślą, ambicjami i wiedzą.

Komorowski zwrócił też uwagę na to, że wielokulturowość i wielonarodowość od zawsze była specyfiką naszego miasta:
- Założyciel Zamościa świadomie budował tu miasto renesansowe w którym jest miejsce dla ludzi różnych kultur, języków i wyznań. To tworzyło piękną całość i życzę Wam, żeby ta piękna całość dalej funkcjonowała w pięknym Zamościu – zakończył prezydent.

Prof. Waldemar Martyn, rektor PWSZ dał Bronisławowi Komorowskiemu podarunki w postaci dwóch grafik Romana Muchy. Na pierwszej widnieje budynek dawnej Akademii Zamojskiej w Zamościu a na drugiej kościół z 1675 r. stojący we wsi Bukowina, która to wieś niegdyś należała do Akademii Zamojskiej.

W PWSZ obecny był m.in. prawosławny biskup lubelsko-chełmski Abel, ambasador Ukrainy prof. Markijan Malskyj, Marcin Zamoyski, władze Zamościa i zaprzyjaźnionych uczelni n Ukrainie.

O godzinie 12:00 Bronisław Komorowski z małżonką wyjechali w drogę powrotną do Warszawy


**Zamojski informator miejski

przydatne telefony i adresy w jednym miejscu

Wakacyjny przewodnik po regionieZobacz serwis Z przymrużeniem okaZobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto