Czym są centra logistyczne? Jaką rolę odgrywają w polskiej gospodarce?

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Krwiobieg gospodarki to logistyka. Dobrze zorganizowana oszczędza czas i koszty a więc zapewnia firmom konkurencyjność. Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla tej branży, na co wpływają nie tylko nowoczesne magazyny i dobre drogi. Co sprawia, że w naszym kraju powstaje coraz więcej nowoczesnych ośrodków logistycznych?

Nowoczesna gospodarka nie może funkcjonować bez efektywnej logistyki. Jej arteriami są porty, lotniska, trasy szybkiego ruchu oraz linie kolejowe. Ale żeby całość działała jako sprawny system, potrzebne są centra logistyczne. Najważniejsze z nich to te położone przy węzłach komunikacyjnych i głównych przejściach granicznych.

Jednym z takich miejsc jest centrum logistyczne SUCCESS Logistics Group w Chełmie. Centrum posiada magazyn wysokiego składowania o powierzchni 5000 m2, wyposażony w doki przeładunkowe, regały oraz cyfrowy system zarządzania magazynem.

Lokalizacja przy jednym z czterech najważniejszych przejść granicznych pomiędzy Polską i Ukrainą, a jednocześnie przy trasie Warszawa – Lublin – Kijów, jest kluczowym atutem firmy. Inwestycja powstała m.in. dzięki finansowaniu udzielonemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Centra logistyczne w Polsce

Centra logistyczne umożliwiają dostarczanie towarów w efektywny, ekonomiczny i szybki sposób. Są szczególnie ważne dla firm, które działają na poziomie międzynarodowym i potrzebują sprawnego systemu dystrybucji towarów. W centrach logistycznych te są najpierw magazynowane, a następnie przygotowywane do transportu, także przy użyciu nowoczesnych technologii, takich jak systemy optymalizujące stany magazynowe i zamówienia.

Głównym zadaniem centrów jest ograniczenie czasu i kosztów transportu. Ma to kluczowe znaczenie na konkurencyjnym rynku, na którym przewagę dają dobrze zorganizowane łańcuchy dostaw.

Ze względu na położenie geograficzne i rozwijaną infrastrukturę Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów z branży logistycznej.

Zalet polskich centrów logistycznych jest jednak więcej: nowoczesna sieć dróg, relatywnie niskie koszty funkcjonowania oraz świetnie rozwinięta sprzedaż internetowa.

Polskie centra oferują nowoczesne magazyny i wysokiej jakości kompleksowe usługi, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wykorzystują nowoczesne technologie, co powoduje, że klienci usprawniają dostawy i obniżają koszty. Wszystko to sprawia, że liczba centrów logistycznych w naszym kraju rośnie.

Rozmiar i funkcjonalność czyli kompleksowe usługi

Czasami centra logistycznie mylone są z magazynami. Faktycznie magazyn jest sercem centrum logistycznego, ale ich rola jest diametralnie różna. Centra logistyczne działają jak świetnie zorganizowane miasteczka. Jedno z największych w Polsce będzie mieć docelowo ponad milion metrów kwadratowych powierzchni, z węzłem drogowym, kolejowym, a nawet przedszkolem i parkiem rozrywki.

Czym są centra logistyczne? Jaką rolę odgrywają w polskiej gospodarce?

Istotą działania nowoczesnych centrów logistycznych jest zgromadzenie w jednym (dogodnie położonym) miejscu całego spektrum usług. Pełnią one rolę hubów, w których spotykają się operatorzy, przewoźnicy oraz właściciele towarów. 80 procent transportu europejskiego przechodzi przez tego typu huby. Największe centra logistyczne są nie tylko zdolne do obsługi kontenerów i towarów na europaletach, ale też oferują doradztwo, planowanie i zarządzanie logistyką, spedycję, obsługę celną, a nawet ubezpieczenia i marketing.

Dodatkowo mają w ofercie cały zakres serwisu technicznego: sprzedaż paliwa, obsługę floty, naprawy sprzętu, utylizację zanieczyszczeń. Na ich terenie działają parkingi, hotele, restauracje i banki. Możliwości takich punktów dla transportu są nieocenione. Dlatego coraz więcej firm korzysta z ich usług i stają się ważnym elementem gospodarki.

Obiekty takie jak nasz będą miały coraz większe znaczenie. Wpływ na ich funkcjonowanie będzie miała automatyzacja transportu i innowacyjne systemy zarządzania logistyką. Cała branża transportowa będzie się skupiać wokół tych miejsc - mówi Jacek Korzeniewski prezes zarządu, SUCCESS Logistics Group.

Jako polski bank rozwoju chcemy zwiększać konkurencyjność polskiej gospodarki i podnosić poziom umiędzynarodowienia polskich firm. Dlatego poprzez udzielane finansowania wspieramy m.in. rozwój infrastruktury transportowej i logistycznej - mówi dyrektor Regionu Lubelskiego BGK Marcin Wiczuk.

Czym zajmuje się BGK?

BGK, który udzielił finansowania SUCCESS Logistics Group, to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. Wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. W jaki sposób? Bank realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie nowych miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

BGK działa w 8 obszarach, takich jak: infrastruktura, transport i logistyka; spójność społeczna i terytorialna; rozwój przemysłu, przedsiębiorczości; mieszkalnictwo; ochrona zdrowia; finanse publiczne oraz bezpieczeństwo strategiczne.

W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzisiaj instytucja jest obecna w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

BGK, poprzez współpracę z instytucjami finansowymi, sektorem publicznym i biznesem, odpowiada na potrzeby gospodarcze kraju oraz podejmuje szereg inicjatyw, które promują zrównoważony rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czym są centra logistyczne? Jaką rolę odgrywają w polskiej gospodarce? - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto