Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jakość powietrza w Świdniku uległa poprawie na przestrzeni ostatnich lat? Sprawdziliśmy!

Agnieszka Szymuś
Agnieszka Szymuś
Agnieszka Szymuś
Czy jakość powietrza w Świdniku uległa poprawie na przestrzeni ubiegłych lat? Rośnie w nas świadomość zagrożeń jakie niesie za sobą smog, a może strach przed wysokimi karami za palenie śmieciami? Sprawdziliśmy!

Zima to ten czas w którym najczęściej przypominamy sobie o kwestiach smogu. W ubiegłych latach na ulicach Świdnika, można było często spotkać Eko-Patrole, które sprawdzały m.in. zgłoszenia od osób zaniepokojonych gęstym, ciemnym dymem wydobywającym się z komina sąsiada.

- 2-3 lata temu gdy włączyliśmy czujniki smogowe, wskazywały one w naszym mieście stężenie szkodliwych pyłów na poziomie przekraczającym 200 µg/m3 - mówi, komendant straży miejskiej, Janusz Wójtowicz - stan był alarmowy ponieważ, przy tak wysokich odczytach wskazane dla zdrowia mieszkańców było bo ograniczenie przebywania na zewnątrz.

Do największych grzechów świdniczan zaliczyć można palenie butelkami, lakierowanymi meblami, oraz kolorowymi kartonami i gazetami.

W tym roku jest dużo lepiej. Jak mówią pracownicy świdnickiej straży miejskiej pomogły kontrole, edukowanie mieszkańców, oraz mandaty.

- Obecnie możemy mówić o zanieczyszczeniu powietrza na poziomie 50-60 µg/m3, jest dużo lepiej, wzrosła świadomość mieszkańców, a także obawa przed wysokimi mandatami. W naszej pracy postawiliśmy szczególny nacisk na edukację zarówno dorosłych jak i najmłodszych mieszkańców miasta.

Na przestrzeni ostatnich lat strażnicy miejscy gościli zarówno w przedszkolach jak i szkołach ucząc o tym jak ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju człowieka jest zachowanie jak najlepszej jakości powietrza. Edukacja oraz nakładanie kar nie oznacza jednak, że nadal nie zdarzają się interwencje, chociaż jest ich dużo mniej:

- W styczniu mieliśmy tylko jedną interwencję dotyczącą palenia śmieciami - mówią strażnicy

Jak określa ustawa o odpadach, spalanie śmieci jest wykroczeniem, za które grozi grzywna nawet do 5 tysięcy złotych.

Jednak dla nas istotne, powinny być przede wszystkim wyniki badań, które jednoznacznie wskazują że, stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Wszelkie przekroczenia norm powodują wzrost chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by jakość powietrza które wdychamy w Świdniku była jak najlepsza.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto