Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Babeszjoza i bąblownica. W Polsce przybywa zabójczych pasożytów

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Od 1995 roku inwazja kleszczy łąkowych przenoszących babeszjozę stopniowo zajmuje kolejne rejony kraju i jest w tej chwili jednym z poważniejszych problemów parazytologii (nauki o pasożytach – przyp. red.) weterynaryjnej – ostrzegają naukowcy.
- Od 1995 roku inwazja kleszczy łąkowych przenoszących babeszjozę stopniowo zajmuje kolejne rejony kraju i jest w tej chwili jednym z poważniejszych problemów parazytologii (nauki o pasożytach – przyp. red.) weterynaryjnej – ostrzegają naukowcy. Pixabay
Wraz ze zmianami klimatu w Polsce pojawiają się nowe pasożyty. Koniecznie trzeba zabezpieczać psy przed kleszczami i myć owoce leśne. Warto też grodzić warzywniki na wsiach i terenach podmiejskich.

Wpływ zmian klimatycznych na skład fauny pasożytniczej w Polsce i związane z tym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt przeanalizowała Polska Akademia Nauk: - W cieplejszym klimacie nowe pasożyty znajdują dogodne warunki rozwoju w nowych gatunkach żywicieli – informują badacze.

Są wśród nich pierwotniaki z rodzaju Babesia, wywołujące chorobę psów babeszjozę. Pasożyt atakuje krwinki czerwone, prowadzi do anemii, powoduje uszkodzenia wątroby, nerek, trzustki i mózgu. Bez szybkiej pomocy weterynarza pies nie ma szans na przeżycie.

Pierwszy przypadek babeszjozy u psa w Polsce był w 1964 roku, kolejne w 1994 r. w rejonie Warszawy. - Od 1995 roku inwazja ta stopniowo zajmuje kolejne rejony kraju i jest w tej chwili jednym z poważniejszych problemów parazytologii (nauki o pasożytach – przyp. red.) weterynaryjnej – ostrzegają naukowcy. - Bez wątpienia zjawisko to związane jest z poszerzaniem się w kierunku zachodnim zasięgu żywiciela ostatecznego: kleszcza łąkowego.

PAN informuje, że kilkadziesiąt lat temu kleszcz występował tylko w północno-wschodniej Polsce, sporadycznie w innych częściach kraju: - Przez lata granicę zasięgu tego pajęczaka stanowiła Wisła, na zachód od której prawie nie występował. W ostatnich kilkudziesięciu latach kleszcz łąkowy „ruszył” na zachód i obecnie w odpowiednich środowiskach (łąki i zarośla w pobliżu rzek i innych zbiorników wodnych) jest gatunkiem bardzo licznym.

Od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku gwałtownie wzrosła też liczba lisów zarażonych tasiemcem bąblowcowym wielojamowym.

- Jest to najgroźniejszy dla ludzi pasożyt spotykany w Polsce, którego larwy rozrastające się w różnych narządach w organizmie przypadkowego żywiciela (na przykład człowieka) zachowują się jak nowotwór złośliwy i często powodują śmierć – informuje PAN.

Zrażenie bąblownicą następuje np. przez zjedzenie w lesie jagód, które osikał chory lis.

Główny Inspektorat Sanitarny poleca w tym temacie opracowanie Pracowni Parazytoz Zwierząt Domowych Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk. Dowiadujemy się z niego, że: - W ciągu ostatnich lat w wielu regionach naszego kraju stwierdza się znacznie wyższą częstość zarażenia lisów bąblowcem wielojamowym niż przed 10 - 12 laty. Jedną z przyczyn jest z pewnością wzrost populacji tych drapieżników.

Wg Banku Danych o Lasach stan populacji lisów w województwie kujawsko-pomorskim (na 10 marca 2021 r.) wynosi 11 235.

Badacze z Pracowni Parazytoz Zwierząt Domowych PAN wskazują osoby narażone na zarażenie bąblownicą: - Ludzie mający bezpośredni kontakt z lisami (myśliwi, garbarze skór), osoby często odwiedzające las (leśnicy, pracownicy leśni, zbieracze runa) oraz mieszkające i pracujące w jego bliższym czy dalszym sąsiedztwie (rolnicy, ogrodnicy), a także mieszkańcy przedmieść, a szczególnie osoby uprawiające przydomowe, niegrodzone działki i ogrody.

Jak zapobiegać zarażeniu bąblownicą?

  • nie jeść owoców leśnych zbieranych z podłoża
  • grodzić ogród i warzywnik
  • myć owoce i warzywa z działek, do których dostęp mogą mieć drapieżniki
  • nie używać do mycia owoców i warzyw i nie pić wody ze zbiorników dostępnych dla zwierząt

Warto dodać, że PAN odnotowała też niewyjaśnione zanikanie niektórych gatunków pasożytów w Polsce, np. największego krajowego nicienia nerkowca olbrzymiego, którego samica osiąga metr długości!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Babeszjoza i bąblownica. W Polsce przybywa zabójczych pasożytów - Gazeta Pomorska

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto