Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

200 metrów od Placu Litewskiego wyrósł… „Baobab” - modelowe miejsce wsparcia uchodźców

Chociaż działa już od miesiąca to oficjalnie zainaugurował swoją działalność ostatniego dnia lutego. Mowa o „Baobabie”, którego nazwa nie jest przypadkowa, bo dla mieszkańców Lublina oznacza dużo więcej niż wyłącznie nazwę drzewa.
od 16 lat

- „Baobab” wyrasta z wieloletnich doświadczeń współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. Ostatni rok, szczególnie wspólne zaangażowanie w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, okazał się kluczowy dla wytyczania skutecznych form działania na rzecz integracji i wsparcia nowych mieszkańców i mieszkanek Lublina. Wierzę, że „baobab” będzie miejscem skutecznego wsparcia dla potrzebujących, a także symbolem otwartości Lublina – mówił prezydent Krzysztof Żuk uroczyście otwierając „Baobab”.

W "Baobabie" znajdzie się miejsce dla każdego. Imigranci i uchodźcy będą mieli okazję uczestniczyć w lekcjach języka polskiego, skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych czy wziąć udział w rozmaitych warsztatach. Do dyspozycji fanów literatury przeznaczono bibliotekę. W murach "Baobabu" funkcjonować będą również kawarienka oraz miejsca do zabaw dla dzieci. W budynku znajdzie się także strefa relaksu skierowana do osób, które chcą odpocząć albo popracować w zacisznym i spokojnym zakątku.

Konferencja inaugurująca odbyła się w części zwanej „witalnią”, co w języku ukraińskim oznacza „duży pokój”.

- „Baobab” to miejsce spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta. Do tworzenia oferty społecznej, kulturalnej, integracyjnej i włączającej zapraszane są inicjatywy organizacji i grup nieformalnych, także organizacji migranckich i mniejszościowych. Myśląc o integracji jako dwustronnym procesie, część działań kierujemy do społeczeństwa przyjmującego, czyli mieszkanek i mieszkańców Lublina – mówi Anna Dąbrowska, Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber. – Droga do tego miejsca trwała przez kilka lat, a ostatni rok pokazał, jak ważna jest taka przestrzeń w naszym mieście – dodała Dąbrowska.

Na inauguracji obecny był Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce.

- Agencja ONZ ds. Uchodźców zdecydowanie wspiera uchodźców w Polsce i z radością współpracuje z Miastem Lublin oraz Stowarzyszeniem Homo Faber, wpierając i wzmacniając wszystkie osoby zmuszone uciekać ze swoich domów. Centrum „Baobab” to ważne świadectwo polskiej solidarności i hojności w działaniu – mówił Allen. Jego zdaniem to miejsce jest modelowym przykładem wsparcia uchodźców.

Powstanie "Baobabu" to „drzewo”, które wyrosło dzięki współpracy miasta z lubelskimi organizacjami pozarządowymi m.in. Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Kultury Duchowej Pogranicza, a także z harcerzami z Polski i Ukrainy. Od marca ubiegłego roku wśród instytucji wchodzących w skład Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Uchodźcom toczyły się rozmowy o uruchomieniu placówki. Otwarcie przestrzeni stanowi ich zwieńczenie.

Otworzenie „Baobabu” nie było by możliwe gdyby nie pomoc Ikei i firmy Strabag. Pierwsza wyposażyła przestrzeń w funkcjonalne meble, druga dokonała tu niezbędnego remontu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 200 metrów od Placu Litewskiego wyrósł… „Baobab” - modelowe miejsce wsparcia uchodźców - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto