Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14-lutego to nie tylko walentynki. 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
Instytut Pamięci Narodowej
14 lutego 2022 r. obchodzimy 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, największą podziemną armię świata powstałą z miłości do ojczyzny. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tys. osób.

Armia Krajowa była konspiracyjnym Wojskiem Polskim powstałym 14 lutego 1942 roku na terenie okupowanym przez Niemcy. Powstała na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Sił Polskich gen. Władysława Sikorskiego i podlegała polskiemu Rządowi rezydującemu w Londynie.

– Przemianowanie ZWZ na AK było ważnym krokiem w drodze do scalenia zbrojnej konspiracji niepodległościowej. Chodziło o silne podkreślenie, że tajna armia działająca w okupowanym kraju jest pełnoprawną częścią Sił Zbrojnych RP, a nawet ich główną częścią – przekazuje prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki.

Scalone zostały osoby i organizacje z różnych nurtów politycznych, ale z jednym celem - niepodległość Polski. Żołnierze AK składali przysięgę posłuszeństwa Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej i rozkazom Wodza Naczelnego. Armia Krajowa była traktowana przez polskie władze jako główny trzon Wojska Polskiego. Walczyli o Polskę prowadząc akcje zbrojne i sabotażowe.

„AK jest przykładem heroizmu, dyscypliny czy też skuteczności działania. Armia Krajowa zasługuje na najwyższe wyrazy czci, a jej żołnierze zasługują na wieczną cześć i pamięć” – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Z okazji okrągłej 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową Instytut Pamięci Narodowej przygotował przedsięwzięcia mające na celu przypomnienie Polakom, że 14 lutego to nie tylko walentynki.

  • „80/80. Bohaterowie Armii Krajowej” – to tytuł projektu Oddziału IPN w Krakowie. Jest to cykl infografik prezentujących wybranych 80 bohaterów Armii Krajowej, zarówno tych powszechnie znanych, jak i tych, którzy nie zapisali się w społecznej świadomości historycznej.
  • 14 lutego od godz. 17.00 na elewacji stadionu PGE Narodowy w Warszawie zostanie wyświetlone hasło „AK – z miłości do Polski”, a od godz. 10.30 na kanale IPNtv w serwisie YouTube będzie można obejrzeć krótki apel, przygotowany przez IPN. W prasie w kraju i za granicą ukażą się w kilku językach artykuły prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, przypominające ideały, jakie przyświecały żołnierzom AK.
  • W całej Polsce IPN przygotował akcję billboardową, która ma przypomnieć o kluczowych a coraz mniej znanych faktach dotyczących AK.

Dodatkowo, w całej Polsce odziały IPN lub ich delegatury w dniu 14 lutego prowadzić będą uroczystości, sesje naukowe, konkursy i wszelkiego rodzaju akcje. W naszym województwie takie wydarzenie odbędzie się w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu.

Sesja naukowa pt. „80. Rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową” rozpocznie się o godzinie 16:00.

W programie wydarzenia m.in. wystąpienia:

  • dr Bartłomiej Szyprowski – Armia Krajowa na Zamojszczyźnie,
  • Dariusz Górny – Zygmunt Klukowski – kronikarz Armii Krajowej na Zamojszczyźnie,
  • dr Jakub Żygawski – Źródła do dziejów AK na Zamojszczyźnie w zbiorach Archiwum Państwowego w Zamościu,
  • dyskusja.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14-lutego to nie tylko walentynki. 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto