Autor:

2017-07-20, Aktualizacja: 2017-07-20 15:45

Warszawa wcale nie jest droga. Za darmo też można świetnie się bawić

Według wszelkich dostępnych oficjalnych danych, Warszawa jest miastem, w którym zarabia się najlepiej naszym kraju , ale jednocześnie najwięcej się wydaje. Są jednak sposoby, żeby przyjemnie spędzać czas zupełnie za darmo.

Multimedialny Park Fontann


To jedna z najbardziej spektakularnych bezpłatnych atrakcji stolicy. Co więcej, cieszy się niezmienną, bardzo dużą popularnością, nie tylko wśród przyjezdnych, ale także wśród mieszkańców stolicy, którzy chodzą na wodne pokazy regularnie.


fot. Damian Kujawa

Tegoroczny sezon w Parku Fontann rozpoczął się 1 maja. Tematem przewodnim specjalnych weekendowych pokazów jest w tym roku jest Bazyliszek - groźny stwór, który nawiązuje do mitów i legend związanych z Warszawą. Spektakle noszą tytuł "Powrót Bazyliszka" i udowodnią, że potwór zamieniający ludzi w kamień jednym spojrzeniem nie radzi sobie we współczesnych czasach tak dobrze, jak kiedyś.

Terminy i godziny pokazów:
Od niedzieli do czwartku Fontanny pracują według rozkładu:
8:30 - uruchomienie
16:00 - 16:30 - wodne widowisko z użyciem wszystkich dysz (bez światła, laserów i muzyki)
21:30 - 22:00 - wodne widowisko z użyciem wszystkich dysz i światła (bez laserów i muzyki)
22:30 - zakończenie pracy

Od piątku do soboty Fontanny pracują według rozkładu:
8:30 - uruchomienie
16:00 - 16:30 - wodne widowisko z użyciem wszystkich dysz (bez światła, laserów i muzyki)
21:30 - 22:00 - Widowisko multimedialne (we wrześniu w godz. 21:00 - 21:30)
22:30 - zakończenie pracy

Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego


Ogrody BUW, czyli tarasy widokowe na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, są otwarte od początku kwietnia. Obok budynku znajdują się ławeczki i ścieżki spacerowe. Widoki, które tam zastaniemy oraz atmosfera tego miejsca są wyjątkowe.


fot. Ewelina Wójcik

Możemy zwiedzać ogród złoty, srebrny, karminowy i nad "rogalem komercji". Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami. Najciekawsze jest jednak wejście na szczyt i podziwianie panoramy Warszawy. To doskonałe miejsce na randkę, spacer, spotkanie ze znajomym lub po proste odpoczynek od miejskiego szumu.

W Ogrodach BUW można przebywać codziennie od godz. 8:00 rano do godz. 20:00 (do końca września), a do końca października do 18:00.

Kina plenerowe


Letnie darmowe kina na świeżym powietrzu znajdziemy niemal w każdej dzielnicy. Największym wydarzeniem jest Filmowa Stolica Lata, która organizowana jest już po raz dwunastu i gwarantuje bezpłatną projekcję hitowego filmu polskiego lub światowego kina, niemal każdego dnia.


fot. Szymon Starnawski

W plenerowych kinach coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy kina akcji, jak i spokojniejszych gatunków. W tym sezonie bardzo często odtwarzana jest m.in. twórczość Woody'ego Allena. Kin pod chmurką z każdym rokiem przybywa, a frekwencja na pokazach uświadamia władzom dzielnic, że to dobre inwestycje. Niektóre są budowane w ramach realizacji zwycięskich projektów w budżecie partycypacyjnym. Tak powstało kino plenerowe w słynnym "Mordorze na Domaniewskiej".

Filmowa stolica lata - harmonogram:
Wtorki - Pole Mokotowskie o godz. 21.15 oraz Amfiteatr Bemowo o godz. 21.00
Środy - Kino Samochodowe na Torze Wyścigów Konnych o godz. 21, CH Atrium Reduta o godz. 21.15, Muzeum POLIN o godz. 21.00
Czwartki - Metro Słodowiec o godz. 21.15, Ogrody BUW o godz. 21.15, Agrykola o 21.45, Stacja Muzeum o godz. 21.15, Park Polińskiego o godz. 21.30, Kino samochodowe na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Wawer o godz. 21.45
Piątki - Park Henrykowski o godz. 21.15, Park Szczęśliwicki o godz. 21.30, Kopa Cwila o godz. 21.15, Centrum Nauki Kopernik o godz. 21.00, Park Czechowicki o godz. 21.15, Stawy Brsutmana o godz. 21.15
Soboty - Urząd Dzielnicy Wilanów o godz. 21.45, Kępa Potocka o godz. 21.45, Stadion RKS Okęcie o godz. 21.15, Park Sielecki o godz. 21.30, Plac Trynpolski o godz. 21.15

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach


To nieprawda, że nie ma już popytu na muzykę poważną, trzeba ją tylko odpowiednio opakować. Koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich to wydarzenie, które przyciąga warszawiaków oraz turystów każdej niedzieli.


fot. A. Oleksiak/Stołeczna Estrada

W maju rozpoczął się już 58. sezon recitali pod pomnikiem wielkiego kompozytora. W każdą niedzielę w niezobowiązującej atmosferze relaksu, o godzinie 12.00 oraz 16.00, możemy posłuchać światowej klasy polskich i zagranicznych wirtuozów fortepianu. Koncerty Chopinowski zorganizowano w Warszawie po raz pierwszy w roku 1959, wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora, zniszczonego podczas II Wojny Światowej. Recitale w Łazienkach zmieniały swoją formułę przez lata.

Plenerowe recitale corocznie przyciągają kilkudziesięciotysięczną widownię i są rozpoznawalne jako jedna z największych atrakcji Warszawy wśród odwiedzających miasto turystów.
  •  Komentarze

Komentarze (0)