Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu na Jaczewskiego powstaje hybrydowa sala operacyjna

Gabriela Bogaczyk
materiał ilustracyjny/archiwum
- Sala hybrydowa to inaczej sala operacyjna, w której znajduje się sprzęt wykorzystywany przez lekarzy różnych specjalności. Umożliwia on równoczesną współpracę chirurgów naczyniowych, kardiologów, kardiochirurgów i anestezjologów - wyjaśnia dr n. med. Wiesław Przyszlak, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w SPSK4.

W szpitalu przy ul. Jaczewskiego trwa budowa nowoczesnej sali hybrydowej. Pacjentem będzie mogło się zajmować kilku specjalistów jednocześnie. Takich sal do zadań specjalnych w Polsce jest zaledwie kilka, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.

- Sala hybrydowa pozwala na przeprowadzanie zabiegów łączących klasyczną chirurgię otwartą oraz małoinwazyjną (np. przez skórę). To tak, jakby odbywała się operacja dwa w jednym - dodaje zastępca dyrektora ds. lecznictwa w SPSK4.

Nowoczesna sala jest dwa razy większa od tej standardowej na bloku operacyjnym. Przy obrotowym stole operacyjnym może pracować nawet kilkanaście osób z personelu medycznego.

Dzięki sali hybrydowej zwiększy się bezpieczeństwo pacjenta, ponieważ w razie powikłań, np. przy operacji zastawek, będzie możliwa szybsza reakcja chirurgów. W każdej chwili istnieje opcja zmiany metody operacji. - Do tej pory zdarzało się, że musieliśmy przewozić pacjenta przez pół szpitala. Już niedługo nie będzie konieczności przenoszenia go z pracowni angiograficznej czy hemodynamicznej do sali operacyjnej - tłumaczy Wiesław Przyszlak.

Dodatkowo, na sali hybrydowej będą przeprowadzane wysokospecjalistyczne operacje u pacjentów po urazach czy pacjentek z problemami ginekologicznymi. Na sali do zadań specjalnych będzie dostępny również angiograf, który pozwoli zobrazować naczynia krwionośne w trakcie operacji.

Sala hybrydowa powstaje właśnie na drugim piętrze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się zakład neuroradiologii i sala dydaktyczna. Koszt inwestycji wynosi 5,9 mln złotych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Zdrowia i budżetu własnego szpitala.

O zaletach sali hybrydowej wiedzą już lekarze i pacjenci ze szpitala w Zamościu, gdzie prawie od roku działa podobna sala hybrydowa, wybudowana za około 3 mln zł. - Dziennie przeprowadzamy w niej kilka operacji. To jest najnowocześniejsza medycyna, jaką możemy sobie teraz wyobrazić. To nasza przyszłość - nie ma wątpliwości Ryszard Pankiewicz, rzecznik szpitala „papieskiego” w Zamościu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto