Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Muzyczny w Lublinie. Sprawdź repertuar na czerwiec

Leszek Mikrut
Leszek Mikrut
W czerwcu Teatr Muzyczny w Lublinie (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5) przygotował dla wielbicieli operetek, musicali i innych odmian widowisk muzycznych kilka interesujących spektakli. Na brak propozycji nie będą mogli też narzekać najmłodsi widzowie.

Wielbiciele tego rodzaju widowisk powinni pamiętać, że sezon urlopowy już tuż-tuż, a więc czerwiec będzie ostatnim miesiącem, w którym przed dłuższą wakacyjną przerwą można jeszcze spotkać się z "podkasaną muzą". A warto to uczynić…

Już w najbliższą środę (6 czerwca), a następnie także 14 czerwca (czwartek) Teatr Muzyczny zaprasza dzieci na "Królewnę Śnieżkę" - jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych bajek braci Jacoba i Wilhelma Grimm. - Jej baletowa wersja - zauważa Ewa Sobkowicz, specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu - skomponowana w 1970 roku przez Bogdana Pawłowskiego na podstawie libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrkowskiego przyniosła autorowi ogromną popularność i nie słabnącą sympatię młodych widzów, których kilka pokoleń przeżywało taneczne przygody bohaterów. Losy dobrej i pięknej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali dostarczają dzieciom niezapomnianych emocji.

We wspomnianych terminach odbędą się po dwa spektakle dziennie "Królewny Snieżki": o godz. 9.00 i 11.00 - 6 czerwca oraz o godz. 9.00 i 11.30 - 14 czerwca.

W następny weekend 9 i 10 czerwca (sobota - niedziela) lubelska publiczność będzie miała okazję do przypomnienia sobie widowiska muzycznego "WinyLove Story" (Muzyczne hity z czasów wielkiej płyty) w reżyserii Urszuli Lewartowicz, osadzonego w czasach bigbitu, potańcówek i miłości do muzyki. Trzon muzyczny widowiska tworzą znane polskie przeboje z końca lat 60. ubiegłego stulecia, które wykonywali znani i do dziś uwielbiani artyści, m.in. Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Maria Koterbska, Krzysztof Klenczon, Ryszard Poznakowski, Jerzy Matuszkiewicz, Seweryn Krajewski, Matusz Święcicki, Jerzy Połomski, Piotr Szczepanik, Bogdan Łazuka. - WinyLOVE Story - to podróż w czasie do okresu Wielkiej Płyty – nie tylko tej konstrukcyjnej, ale przede wszystkim tej winylowej – będącej materialnym symbolem pięknego okresu w rozwoju polskiej muzyki rozrywkowej - zachęca Ewa Sobkowicz. - W tle bigbitowych rytmów rozgrywa się historia miłosna marynarza i maturzystki. Nie jest to jednak opowieść rzewna ani ckliwa. Perypetie głównego bohatera okraszone zostały dużą dawką humoru i dowcipu. Akcja widowiska rozgrywa się w wakacyjnej scenerii, przywodząc na myśl chwile relaksu i odpoczynku, które upływają najprzyjemniej tam, gdzie „morza szum, ptaków śpiew”…

12 czerwca (wtorek) znów odbędzie się przedstawienie dla dzieci - "Kopciuszek" - które udowadnia, że w epoce telewizji i Internetu, płyt z filmami i gier komputerowych, mimo coraz powszechniejszego dostępu do cudów techniki, babcine opowieść zawsze będą dzieciom towarzyszyły. - I opowiada taka nasza Babcia baśń o Kopciuszku... - tę, którą wszyscy znamy - zagadkowo zaprasza rzecznik prasowy TM E. Sobkowicz - Jest w niej zła macocha, są złośliwe i egocentryczne siostry, ale jest też dobra i skromna dziewczynka, nazywana przez nie Kopciuszkiem. Jest też dobra wróżka, która pozwala Kopciuszkowi spełnić marzenie o balu. Wszystko jak w bajce ze starej książeczki. Ale czy na pewno wszystko? Otóż nie. Nasza

Babcia musiała dostosować się do wymagań wnuków - używa komputera. Ale używa go mądrze i rozważnie ucząc, jak powinniśmy sami z niego korzystać. Towarzyszą jej w tym sympatyczne Wiruski komputerowe, które śpiewają dzieciom o tym, co jest złe, a co dobre. Razem z Babcią przestrzegają przed niebezpieczeństwami czyhającymi na młodych ludzi, którzy bez umiaru i kontroli korzystają z tego, co niesie współczesna technologia. Lecz jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się kończy i okazuje się, iż bajki są ponadczasowe i można je połączyć z odrobiną nowoczesności.

A na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018 będzie możliwość ponownego obejrzenia widowiska "Zarzuela Ole!", pełnego ciepła i czaru z Półwyspu Iberyjskiego. Premiera tego spektaklu rodem z południa Europy odbyła się w Lublinie w drugiej połowie lutego br.

Zarzuela bowiem - to nie tylko charakterystyczne głównie dla kuchni katalońskiej i andaluzyjskiej danie rodem z hiszpańskiego Lewantu, ale także, a właściwie przede wszystkim - typ powstałej prawie 400 lat temu opery hiszpańskiej z mówionymi dialogami. Nazwa pochodzi od rezydencji królewskiej La Zarzuela pod Madrytem, gdzie przed laty odbywały się słynne zabawy i przyjęcia Fiestas de Zarzuela.

- Zapraszamy naszych widzów do słonecznej Hiszpanii - zachęca Ewa Sobkowicz - w świat hiszpańskiej operetki. Prekursorami gatunku o jakże oryginalnej nazwie "zarzuela" byli znani dramaturdzy: Lope de Vega i Calderón de la Barca. Powstał on w XVII wieku, lecz rozkwit tej liryczno-dramatycznej formy muzycznej przypada na wiek XIX. Epoka ta nazywana jest okresem "zarzueli romantycznej" za sprawą kompozycji takich twórców jak Emilio Arietta, Federico Chueca, Fernández Caballero, Tomás Bretón i Ruperto Chapí - dodaje.

Koncert poprowadzi Stefan Münch, lubelski znawca historii muzyki, teatru i estetyki dzieła muzycznego, a także recenzent i dziennikarz, założyciel Stowarzyszenia "Pro Musica Antiqua", z którym organizuje koncerty symfoniczne, oratoryjne i kameralne, prezentujące muzykę dawną.

- W trakcie widowiska - informuje specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu Teatru Muzycznego - usłyszeć będzie można znane, porywające, ogniste i niezwykle melodyjne pozycje z gatunku "zarzuela", który jest popularny nie tylko w Europie, ale także w całej Ameryce Południowej, a głównie w hiszpańskojęzycznych krajach Ameryki Łacińskiej. Artyści wykonają takie przeboje jak: Preludio z zarzueli Revoltosa Ruperta Chapí, walc Chateau Margaux Manuela Fernándeza Caballery, usłyszymy też hiszpańską wersję naszego tańca narodowego Mazurca de las Sombrillas współczesnego kompozytora Federica Moreny Torroby. Całość wzbogacona będzie efektownymi hiszpańskimi tańcami w wykonaniu najlepszych tancerzy baletu Teatru Muzycznego w choreografii Piotra Czubowicza - dodaje.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego, Ambasada Królestwa Hiszpanii w Warszawie oraz Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza.

Aktualności Teatru Muzycznego w Lublinie można na bieżąco śledzić na stronie internetowej teatru. Bilety mogą zostać zakupione zarówno w kasie, jak i przez Internet. Na wszystkie wydarzenia możliwa jest również telefoniczna, wstępna rezerwacja biletów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto