Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skorzystaj z badań profilaktycznych, uchroń się przed rakiem szyjki macicy. Badania także w Puławach

Hanna Bednarzewska
Hanna Bednarzewska
Rozmowa z Pauliną Pawłowską, położną z Centrum Medycznego Internus w Puławach

Internus bierze udział w programie dla kobiet dotyczącym badania szyjki macicy pod kątem profilaktyki nowotworowej. Dlaczego to badanie jest tak ważne?
Polska zajmuje pierwsze, niechlubne miejsce w Europie pod względem liczby zachorowań na raka szyjki macicy. Chociaż ten nowotwór w początkowym stadium, tzw. sta- dium przedinwazyjnym, jest prawie całkowicie uleczalny, to umieralność kobiet z powodu RSM jest wciąż wysoka. Najczęściej jest skutkiem długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV i należy do nowotworów złośliwych. Inwazyjne stadium poprzedza nie dający objawów rak przedinwazyjny. Nieleczony może przeobrazić się w raka inwazyjnego zagrażającego zdrowiu i życiu. Stan przednowotworowy trwa od trzech do dziesięciu lat. Badanie cytologiczne szyjki macicy pozwoli przy pomocy mikroskopu ocenić czy nie ma zagrożenia rakiem. Regularne badanie pozwoli uchronić się przed nowotworem. Program profilaktyczny obejmuje pacjentki od 25 do 59 roku życia, które nie chorowały na raka szyjki macicy. Zdrowym pacjentkom w tym przedziale wiekowym przysługuje bezpłatne badanie co trzy lata. Innym programem są objęte pacjentki zakażone wirusem HPV-powodującym raka szyjki macicy. Pacjentki po przeszczepach, które przyjmują leczenie immunosupresyjne oraz pacjentki, które mają wykrytego wirusa HIV.

Jak się przygotować do badania ?

To bezbolesne badanie ginekologiczne wykonywane jednorazowym sprzętem. Najlepiej cztery dni po miesiączce lub cztery dni przed.

Nie może być wykonywane w czasie miesiączki gdyż obraz komórek pod mikroskopem może być zafałszowany. Przez cztery dni przed badaniem nie wolno stosować żadnych leków dopochwowych. Badanie trwa około trzech minut. Na wynik czeka się trzy tygodnie. Jako centrum monitorujemy wyniki i jeśli któraś z pacjentek ma niepomyślny wynik badania, zawiadamiamy ją, aby jak najszybciej zgłosiła się do nas i kierujemy na leczenie.

Co powinno zaniepokoić kobietę i skłonić do wizyty u lekarza i badań?

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy, krwawienie nie związane z miesiączką, ból brzucha w obrębie miednicy. To wskazania, aby natychmiast zgłosić się do ginekologa. Obecnie nieprawidłowe komórki są wykrywane u bardzo młodych osób. Coraz więcej pacjentek korzysta z antykoncepcji hormonalnej i nie stosuje dodatkowego zabezpieczenia, co może prowadzić do zakażenia wirusem HPV.
Podstawową przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego drogą płciową. Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz częsta zmiana partnerów seksualnych to czynnik zwiększający ryzyko zakażenia. W grupie zwiększonego ryzyka są kobiety po licznych porodach, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną oraz palące papierosy. Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu jest zakażenie wirusem HIV lub innym osłabiającym układ odpornościowy, dieta uboga w witaminy, brak właściwej higieny osobistej.

Jakie są rokowania dotyczące raka szyjki macicy?

Wykryty w stadium przedinwazyjnym, jest prawie całkowicie wyleczalny. Na tym etapie jest bezobjawowy. O jego wykryciu decydują systematyczne, profilaktyczne badania cytologiczne. Leczenie raka szyjki macicy, podjęte gdy nowotwór jest już w stadium II, daje tylko 50 proc. szansy na powodzenie terapii, a w rezultacie na przeżycie. Szanse maleją wraz ze wzrostem stadium zaawansowania nowotworu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poniatowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto