PZL-Świdnik obniżają loty. Zwolnią nawet 350 osób

- Co tu dużo mówić: po prostu w fabryce nie ma pracy dla tak licznej załogi. Nowy właściciel zapowiada rozwój, ale zanim to się rozkręci, minie sporo czasu - stwierdza Jan Borys ze związku zawodowego "Metalowcy", działającego w PZL-Świdnik.

Z naszych informacji wynika, że pracę w świdnickiej fabryce śmigłowców, należącej do koncernu Agusta Westland, może stracić nawet 350 osób. To ponad 9 proc. całej załogi. Władze spółki negocjują właśnie warunki redukcji etatów ze związkowcami. Porozumienia jeszcze nie ma, ale zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych wpłynęło już do Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku.

- Przyczyną podjęcia takich działań jest kryzys, który spowodował, że większość naszych klientów obcięła zamówienia - wyjaśnia Jan Mazur, rzecznik prasowy PZL-Świdnik.

W fabryce zawrzało. Wszak nowy właściciel, gdy w lutym tego roku oficjalnie przejmował zakład, mówił o podwyżkach dla pracowników i gwarancjach zatrudnienia na najbliższe sześć lat. Niedawno fabryka zyskała też nowy kontrakt na 10 lat ze szwajcarskim producentem Pilatus Aircraft. Dotyczy on współpracy przy produkcji samolotu pilatus PC-12. To dało załodze nadzieję. Ale na krótko.

- Na pewno nikt nikogo nie zmusi do odejścia z pracy. Program ma być skierowany głównie do osób, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę lub uzyskać inne świadczenia - uspokaja Andrzej Borys ze związku zawodowego "Sierpień ’80" w PZL-Świdnik.

Zgodnie z pakietem socjalnym, każdemu, kto straci pracę z winy zakładu, przysługuje odprawa. Najwięcej, bo 42-krotność pensji, dostaną osoby, które przepracowały w fabryce ponad 30 lat. Najmniej - równowartość 24 płac - pracownicy ze stażem pracy do 15 lat. Pozostali otrzymają 36-krotność swojego miesięcznego wynagrodzenia.

Średnia płaca w PZL-Świdnik wynosi obecnie powyżej 3 tys. zł brutto.

  • Polska Kurier Lubelski

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.