Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyznajemy świadczenia, pomagamy wyjść z trudnych sytuacji. Rozmowa z dyrektor MOPS

Hanna Bednarzewska
Z Beatą Wagner, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach rozmawia Hanna Bednarzewska.

Puławski MOPS to instytucja, która była w centrum uwagi prezydenta Pawła Maja już jako radnego. Zwracał m.in. uwagę na poczucie niesprawiedliwości społecznej. Teraz będąc prezydentem określił swoje oczekiwania względem placówki. Czy coś się zmieni w funkcjonowaniu tej instytucji?

MOPS jest urzędem pracującym na podstawie wielu ustaw, które nie są do końca zrozumiałe przez społeczeństwo i być może to powoduje poczucie niesprawiedliwości. Często wynika ono z niewiedzy w jaki sposób na podstawie przepisów ustaw są dzielone środki finansowej. Dlatego chciałabym poprawić komunikację z lokalną społecznością i osobami, które będą korzystały ze wsparcia ośrodka. W tym celu obecnie pracujemy nad przygotowaniem nowej strony internetowej placówki.

Jaką ofertę ma w tym roku MOPS dla swoich podopiecznych?

W 2018 r. podpisaliśmy umowę z urzędem marszałkowskim na realizację trzech projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie usług społecznych i zdrowotnych. Dwa z tych projektów skierowane są bezpośrednio do osób starszych. W rezultacie pierwszego na terenie Puław utworzony zostanie Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych. Placówka z 30 miejscami będzie działała pięć dni w tygodniu po osiem godzin. Będą w niej zapewnione posiłki, usługi rehabilitacyjne, terapia zajęciowa, a także wsparcie opiekunów. W ofercie będą też wycieczki i wyjścia do kina. Drugi z tych projektów, czyli „Aktywni puławscy seniorzy” zakłada utworzenie Klubu Seniora, który będzie działał w budynku przy ulicy Kołłątaja dwa razy w tygodniu po cztery godziny. W ofercie będzie wiele form aktywności dla osób starszych: od wspólnego spędzania czasu po wycieczki, wyjścia do kina czy szkolenia w zakresie umiejętności korzystania z komputera. Trzeci z projektów zakłada stworzenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób w Kryzysie i Doznających Przemocy. Całodobowy telefon zaufania będzie prowadzony przez naszego partnera, którym jest Puławskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Oferowane też będzie wsparcie psychologa dziecięcego i wsparcie psychoterapeutyczne. Poza tym będą realizowane szkolenia, warsztaty i grupy wsparcia dla osób doświadczających przemocy czy potrzebujących podniesienia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych. Dodatkowo pozyskaliśmy środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektu w zakresie włączenia społecznego. Od września 2019r. realizowany będzie także projekt na rzecz osób bezrobotnych ze szkoleniami zawodowymi, szkoleniami podnoszącymi kompetencje społeczne i umiejętności odnalezienia się na rynku pracy. Od kwietnia realizujemy również projekt osłonowy „Szansa zmianą” współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Projekt poszerza ofertę pomocową miasta dla osób uwikłanych w przemoc oraz poszerza ofertę szkoleniową dla pracowników służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W MOPS jak w soczewce skupiają się problemy społeczne. Jakiego rodzaju są to problemy?

Pomoc społeczna to nie tylko wsparcie finansowe dla osób ubogich. Ubóstwo to sytuacja, w której - zgodnie z ustawą - rodzina bądź osoba samotnie gospodarująca posiada, środki niższe od kryterium dochodowego tj. 701 złotych dla osoby samotnie gospodarującej i 528zł dla osoby w rodzinie. W ustawie o pomocy społecznej są też zdefiniowane inne dysfunkcje: niepełnosprawność, bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo wychowawczych, uzależnienia, bezdomność. W każdym przypadku przyznawania świadczeń finansowych obowiązuje ustawowe kryterium dochodowe. W naszym ośrodku funkcjonuje Dział Świadczeń Rodzinnych, gdzie wypłacane są dla mieszkańców m.in. zasiłki rodzinne z dodatkami, świadczenie wychowawcze czyli 500+, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenia opiekuńcze. Pracownicy ośrodka nie pracują tylko w kontekście przyznawania świadczeń finansowych, za tym idą dodatkowe działania na rzecz rodzin czy osób. Jest to szeroko rozumiana praca socjalna, działania pomagające osiągnąć samodzielność i wyjście z trudnej sytuacji życiowej przy udziale pracowników ośrodka. Osobom niewydolnym wychowawczo oferujemy wsparcie asystenta rodziny, który pomaga rodzinom stworzyć właściwe środowisko wychowawcze dla dzieci, prowadzimy Placówkę Wsparcia Dziennego „ Aktywatorium” dla dzieci. W pracy socjalnej z uzależnionymi motywujemy do podjęcia leczenia odwykowego i dostarczamy informacji na temat możliwości podjęcia działań w tym zakresie. Pracownicy socjalni współpracują z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy urzędzie miasta. Tam kierowane są wnioski o wszczęcie postępowania w przedmiocie uzależniania. Pracownicy socjalni ponadto zaangażowani są w procedurę „Niebieskiej karty”, której założeniem jest monitorowanie sytuacji rodzin dotkniętych przemocą. Podejmują również działania interwencyjne.

Ilu podopiecznych wspiera MOPS w Puławach?

Ze świadczeń na podstawie ustawy o pomocy społecznej korzystało w 2018r. 1182 rodzin, w których jest 2371 osób. 1661 osobom przyznano decyzję o świadczeniach finansowych. Ze świadczenia wychowawczego korzystało 3156 rodzin.W ramach świadczeń rodziny korzystały m.in. z zasiłków rodzinnych - 1585 , zasiłku pielęgnacyjnego - 1836 osób, a ze świadczenia pielęgnacyjnego - 256 rodzin .

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto