Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada

AG
archiwum
Prawnik odpowiada na zadane przez Was pytania.

Na wybrane, zgłoszone przez Was pytania ([email protected]), odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie - www.adwokat-lecyk.pl.

Na pytania czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Nie mieszkam z mężem od trzech lat. Sama wychowuję nasze dziecko. Między nami sprawy nie są jakoś uregulowane. Nie mamy rozwodu czy separacji. Czy mogę wyjechać za granicę i zabrać na stałe córkę? Mąż twierdzi, że nie, że muszę mieć jego zgodę, a on nigdy jej nie da. Do tej pory jednak córka go nie obchodziła i nie wtrącał się w żaden sposób w jej wychowanie. Miesięcznie przelewał tylko na jej konto kwotę, którą sobie ustaliliśmy. Proszę o poradę.

Pani mąż ma rację. Zgodnie z przepisem art. 97 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (postanowienie z dnia 6.3.1985 r. wydane w sprawie o sygn. akt III CRN 19/85, Legalis) wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka, wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody – orzeczenia sądu opiekuńczego. Także zgodnie ze stanowiskiem ww. Sądu (uchwała z dnia 10.11.1971 r. wydana w sprawie o sygn. akt III CZP 69/71, OSNC 1972, Nr 3, poz. 49, z glosą A. Łapińskiego, OSP 1972, Nr 11, poz. 24) na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka.

Podsumowując, w sytuacji gdy władza rodzicielska któregokolwiek z rodziców nie jest ograniczona lub rodzic nie jest jej pozbawiony, może on nie wyrazić zgody na wyjazd dziecka za granicę – na stałe. Mało tego, może on również nie wyrazić zgody na wyjazd dziecka za granicę – na wakacje. Jeśli chciałaby Pani zmienić tę sytuację, proszę zwrócić się do sądu opiekuńczego o rozstrzygnięcie o tej istotnej sprawie dotyczącej dziecka. Może Pani także spróbować ograniczyć ojcu władzę rodzicielską np. wyłącznie do prawa dowiadywania się (a nie decydowania) o istotnych sprawach dziecka. Przy okazji tej sprawy pomogą argumenty, które wskazała Pani w pytaniu („do tej pory jednak córka go nie obchodziła i nie wtrącał się w żaden sposób w jej wychowanie”). Powodzenia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto