Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

RED
Marcin Osman
Nasz Czytelnik 12 lat temu uruchomił konto bankowe z którego jednak nie korzystał. Jakież było jej zdziwienie, gdy nagle z pensji na mocy postanowienia komorniczego została mu potrącona zaległa należność za obsługę konta. Co w takiej sytuacji możemy coś zrobić? Sprawdźcie, co na to prawnik. Jeśli macie inne wątpliwości i chcielibyście poznać zdanie eksperta, piszcie: [email protected].

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokat-lecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected]

Po otrzymaniu od pracodawcy odcinka płacowego przeżyłem szok: z mojego wynagrodzenia zostały potrącone koszty z tytułu egzekucji komorniczej. Nie otrzymałem pisemnego powiadomienia o prowadzonym postępowaniu oraz informacji z jakiego tytułu i jaka kwotę powinienem spłacić. Zwróciłem się do kadr z prośbą o wyjaśnienie sytuacji - otrzymałem zeskanowane postanowienie komornicze na mocy którego z mojej pensji potrącane są należności. Zgodnie z moimi ustaleniami należność wynika z opłat za obsługę konta bankowego, które uruchomiłem ponad 12 lat temu i z którego nie korzystałem. Nie otrzymywałem również monitów bankowych zawiadamiających o zadłużeniu na koncie. Bank sprzedał przedawnione należności firmie KRUK. Firma windykacyjna nie poinformowała mnie o przejęciu zadłużenia i wszczęła postępowanie komornicze. Wszystkie pisma, zgodnie z moją logiką świadomie wysyłane były na mój stary adres zameldowania oraz opatrzone nieprawidłowym nazwiskiem, takie dane bowiem widnieją na skanie postanowienia o wszczęciu egzekucji, który otrzymałem z kadr. Adres zameldowania zmieniłem 10 lat temu, w 2009 roku zmieniłem również nazwisko (po ślubie).

Jakiś czas temu skutecznie rozwiązałem podobny problem prawny swojego klienta. Wniosłem do sądu, który wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym o prawidłowe doręczenie w/w orzeczenia. Dlaczego o prawidłowe doręczenie? Zgodnie z poglądem wyrażonym w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 r. w sprawie o sygn. akt III CKN 66/01 „doręczenie przewidziane w art. 139 § 1 k.p.c. oparte jest na domniemaniu, że pismo sądowe dotarło do rąk adresata i że w ten sposób doręczenie zostało dokonane prawidłowo. Domniemanie to może być jednak przez stronę obalone, a adresat może dowodzić, że pisma nie otrzymał i o nim nie wiedział, gdyż nie został o nim zawiadomiony przez urząd pocztowy, w którym przesyłka była złożona. Brak tego zawiadomienia, jak też wątpliwość czy dotarło ono do adresata czyni doręczenie bezskutecznym”. Z ostrożności, gdyby sąd uznał, że wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym traktować należy jako sprzeciw od tego nakazu, proszę wskazać, że „nie uznaję roszczenia” i „podnoszę zarzut przedawnienia”. Do w/w pisma proszę dołączyć kserokopię dowodu osobistego z nowym adresem zameldowania oraz poświadczenie zameldowania na pobyt stały.

Sąd zapewne potraktuje w/w wniosek jako sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Następnie uchyli postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności w/w nakazowi. Później proszę złożyć do komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 825 pkt 2 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że komornik umorzy postępowanie w całości lub w części na wniosek, jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności albo orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub utraciło moc. Do wniosku o umorzenie egzekucji należy dołączyć postanowienie o uchyleniu postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności w/w nakazowi. Powodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto