Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maszt Niepodległości w Lublinie jest niższy niż planowano? Rzecznik odpowiada

Leszek Mikrut
Maszt Niepodległości w Lublinie
Maszt Niepodległości w Lublinie Leszek Mikrut
Przed tygodniem, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, tłumy lublinian obserwowały uroczyste odsłonięcie Masztu Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego. Konstrukcja budzi spore zainteresowanie. Wiele komentarzy dotyczy jej wysokości. Według niektórych maszt jest po prostu mniejszy niż planowano.

Pomysł budowy masztu od początku budził duże kontrowersje. Przeciwko wzniesieniu konstrukcji byli przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski, a także Fundacja Teatrikon. Inni przeciwnicy przypominali również bardzo poważne wątpliwości, jakie wywoływała przed laty pobliska lokalizacja Tarasów Zamkowych. Od chwili rozpoczęcia prac budowlanych w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się opinie sugerujące, iż ustawiany maszt jest niższy od planowanego i nie ma on przewidywanych 35 metrów wysokości. Sytuacja nasiliła się po wciągnięciu na maszt flagi narodowej, której powierzchnia wydała się również mniejsza od zaplanowanej.

Powyższym spekulacjom jednoznacznie zaprzecza Michał Mulawa, rzecznik prasowy komitetu budowy Masztu Niepodległości w Lublinie: - Chcę zdementować wszelkiego rodzaju pogłoski mówiące o tym, że Maszt Niepodległość w Lublinie oraz flaga, która się na nim znajduje, mają mniejsze wymiar niż pierwotnie zakładano. Wysokość masztu wynosi 35 metrów od podstawy do szczytu iglicy. Natomiast jeśli chodzi o rozmiar flagi, to od początku deklarowaliśmy, że będzie ona miała około 50 metrów kwadratowych, przy wymiarach 8,66 na 5,6 metra jest to dokładnie 48,5 metra kwadratowego. Takie rozwiązanie wynika z zachowania proporcji przy prezentacji flagi narodowej - dodaje.

Powierzchnia flagi rzeczywiście tylko o 1,7 metra kwadratowego jest mniejsza od planowanych pierwotnie wymiarów. - Zarządca drogi zgodził się na postawienie trwałego obiektu na miejskiej działce - informował w "Dzienniku Wschodnim" z 27 sierpnia br. Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. - Zezwolenie wydane zostało na maszt o wysokości 35 metrów z zamocowaną na szczycie biało-czerwoną flagą państwową o wymiarach 560 cm na 896 cm.

Całość pomalowanego na biało stalowego obiektu waży ponad 22 tony. Stanęła ona na palach wbitych na głębokość 15 metrów w podmokły grunt. Nocą jest podświetlana.

Obiekt sponsorowały spółki skarbu państwa - trzech liderów gospodarczych Lubelszczyzny: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., PGE Dystrybucja S.A. i LW Bogdanka. Koszt wykonania masztu wyniósł blisko 670 tys. zł. To jedyny tego rodzaju maszt w kraju, który został poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

ZOBACZ TEŻ: Odsłonięcie Masztu Niepodległości w Lublinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto