Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Rekrutacja do Obrony Terytorialnej ruszy jesienią

Marcin Koziestański
Rekrutacja do jednostek OT rozpocznie się w październiku
Rekrutacja do jednostek OT rozpocznie się w październiku Małgorzata Genca
Nabór ochotników do Obrony Terytorialnej jeszcze nie ruszył, a wojskowe komendy uzupełnień przeżywają już prawdziwe oblężenie.

- Rekrutacja rozpocznie się prawdopodobnie w październiku. Jednak już teraz wiele osób składa do WKU akcesy o chęci wstąpienia w szeregi OT - przyznaje dr Grzegorz Kwaśnik, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. obrony terytorialnej.

- Od kwietnia akcesy złożyło u nas ponad 100 chętnych - mówi mjr Andrzej Stachyra z WKU w Lublinie.

- U nas już 50 osób zadeklarowało chęć wstąpienia do OT - dodaje mjr Krzysztof Woźniak z WKU w Białej Podlaskiej.

Obrona Terytorialna to nowa formacja obronna. Składać się będzie z 17 brygad, po jednej w każdym województwie, jednak dwie powstaną na Mazowszu, które jest największym województwem. Każda brygada ma liczyć 1,5 - 2,5 tys. żołnierzy.

Według planów ministerstwa, pierwsze trzy brygady Obrony Terytorialnej powstaną na wschodzie kraju: w województwach podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Brygada OT w Lublinie ma zacząć działanie już na przełomie 2016 i 2017 r. Nie wiadomo jednak jeszcze, ilu żołnierzy dostanie u nas etaty.

Zakończyło się już natomiast przyjmowanie aplikacji od kandydatów na oficerów przyszłych jednostek Obrony Terytorialnej. - Z całego kraju wpłynęło 800 aplikacji, z czego 3/4 pochodziło z województw wschodniej Polski: lubelskiego, podkarpackiego czy podlaskiego - precyzuje Grzegorz Kwaśnik. Do samej WKU w Lublinie zgłosiło się 35 osób. - W WKU w Białej Podlaskiej było to aż 38 kandydatów - dodaje Woźniak.

Wszyscy chętni na oficerów musieli spełnić rygorystyczne warunki, m.in. skończyć studia magisterskie z zakresu obronności kraju (np. bezpieczeństwo wewnętrzne, obrona narodowa) i mieć 2-letni staż pracy.

Teraz 800 kandydatów przystąpi do egzaminów z wychowania fizycznego, języka angielskiego i testu historyczno-obywatelskiego. - Ze wszystkich kandydatów zostanie wybranych 150 najlepszych. Przyszli oficerowie OT będą kształcić się przez rok w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Lądowych we Wrocławiu - tłumaczy Kwaśnik. - Każdy będzie dostawał po 1000 zł miesięcznie. Potem nowi podporucznicy zostaną wysłani na wschodnią flankę kraju - dodaje.

W związku z powstaniem OT ministerstwo obrony przewidziało uposażenie dla pracodawcy. Pracodawca zatrudniający żołnierzy rezerwy za okres odbywania przez tych żołnierzy ćwiczeń lub pełnienia okresowej służby wojskowej, będzie mógł ubiegać się o świadczenie pieniężne adekwatne do poniesionych kosztów, związanych z okresowym brakiem pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto