Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Generał Zajączek wjechał na Zamek Lubelski. Kopia obrazu trafiła do zbiorów muzeum (ZDJĘCIA)

Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Obraz będący „portretem Lublina” z początku XIX wieku trafił do zbiorów Muzeum Lubelskiego. Ratusz przekazał na zamek kopię obrazu „Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826”.

Oryginalna panorama na co dzień wisi w gabinecie prezydenta Lublina. Kopię obrazu wykonali studenci Wydziału Artystycznego UMCS. Będzie ją można jeszcze w tym tygodniu zobaczyć w salach wystawowych Muzeum Lubelskiego, a po zakończeniu przebudowy i modernizacji zamku stanie się częścią nowej wystawy stałej - „Trybunał Koronny w dziejach I Rzeczypospolitej”.

- Wykonanie kopii nie było łatwe. Decydowały o tym dwa elementy: bardzo duż format obrazu oraz szczegółowość niemal fotograficzna – opisywała dr Anna Barańska, prodziekana Wydz. Artystycznego UMCS

Oryginał obrazu namalowany w 1826 r. przez Philipa Dombecka to jedna z najbardziej szczegółowych panoram miasta. Gen. Zajączek, namiestnik Królestwa Polskiego, był jednym z inicjatorów przeobrażenia Lublina z zaniedbanego, prowincjonalnego miasta w nowoczesny ośrodek. Inwestycje realizowano w latach 1822-29. – Obraz pokazuje, jak miasto się rozwijało – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wśród wielu budowli znajdują się ma obrazie widać m.in. kościół św. Michała z nowym hełmem wież z roku 1771 oraz dachy i wieża klasztoru Reformatów, przebudowanego na browar.

Ciekawostką jest, że choć obraz ma w tytule wjazd gen. Zajączka do Lublina to osoby namiestnika na obrazie … nie ma. Można zakładać, że podróżuje karetą widoczną na obecnej ul. Zamojskiej. Interesujące wyjaśnienie daje Kajetan Koźmian. Opisał on scenę wręczenia obrazu generałowi. Relacjonował, że Dombeck pracę ukończyć w ostatniej chwili. Obraz był wręczany, kiedy farba jeszcze dobrze nie wyschła. Ignacy Lubowiecki, który przekazywał obraz zaniemówił z przerażenia kiedy zobaczył, że nie umieszczono na mim osoby gen. Zajączka. Później okazało się, że wizerunek wojskowego zamalował jeden z uczestników uroczystości, aby ukarać Lubowieckiego za przymilanie się władzy. „Namiestnik uśmiał się z tego serdecznie" – pisał Koźmian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto