Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Puławy głównym tematem sesji Rady Miasta

Justyna Popiołek-Osińska
Sesja Rady Miasta Puławy
Sesja Rady Miasta Puławy Justyna Popiołek - Osińska
O budowie elektrowni w Puławach mówi się już od kilku lat. W środę puławscy radni poznali szczegóły dotyczące inwestycji, którą samodzielnie zamierza zrealizować Grupa Azoty.

Elektrownia powstać ma w sąsiedztwie Zakładów Azotowych Puławy. Inwestycję realizować będzie Grupa Azoty do której należy puławska fabryka. Koszt to ponad miliard złotych.

Zygmunt Kwiatkowski, prezes spółki Elektrownia Puławy zapewniał w środę podczas sesji Rady Miasta Puławy, że pieniądze potrzebne na inwestycję będą pozyskiwane przede wszystkim z polskich banków. Podkreślał, że biorąc pod uwagę przychody elektrowni dług zostanie dość szybko spłacony.

Praca w Elektrowni Puławy
Elektrownia nie będzie wielkim zakładem pracy. Zatrudnienie znajdzie w niej około 40 osób. - Nowe technologie nie sprzyjają zatrudnianiu dużej ilości pracowników tam, gdzie większość prac wykonują najlepiej przystosowane do tego maszyny - tłumaczył Kwiatkowski. Na więcej nowych miejsc pracy można liczyć przy samej budowie.

Co z ekologią?
Nowa inwestycja ma być ekologiczna. Kwiatkowski zapewniał, że elektrownia będzie spełniać wymogi środowiskowe, dotyczące emisji zanieczyszczeń. Elektrownia dostarczy energię zarówno dla celów Grupy Azoty Puławy, jak i do odbiorców indywidualnych. Właśnie m.in. dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego będzie możliwe wyprodukowanie podczas jednego procesu zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej.

Sam budynek elektrowni nie powinien razić pasjonatów architektury. Nowy obiekt ma być łagodnie wkomponowany w już istniejącą zabudowę.

Skwer czy remont boiska
Elektrownia nie była jednak jedynym tematem, którym zajęli się w środę puławscy radni. Dyskusję wywołała propozycja budowy skweru w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 11. Radny Paweł Maj podkreślał, że przed ogłoszeniem przetargu w tej sprawie należałoby skontaktować się z mieszkańcami ulic Legionu Puławskiego oraz Armii Krajowej i zapytać ich o opinie na temat inwestycji. Przekonywał, że mieszkańcy domagają się w pierwszej kolejności remontu boiska przy Szkole Podstawowej nr 11, na którym ich dzieci spędzają większość czasu. Radny tłumaczył, że mieszkańcy obawiają się, że budowa skweru zniweczy plany remontu „Orlika”. Maj zadeklarował się, że wystąpi o przyjęcie uchwały, która da mieszkańcom Puław większe możliwości wyrażania opinii w sprawach dotyczących zagospodarowania miejskich terenów.

Sporo kontrowersji wzbudziła też propozycja wprowadzenia zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców inwestujących na terenie Puławskiego Parku Przemysłowego oraz miasta Puławy. Pomoc de minimis udzielana ma być przedsiębiorcom, którzy w związku z rozwojem działalności utworzą co najmniej dwa nowe miejsca pracy. O przywileje dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą upomniał się ponownie radny Maj. Podkreślał też, że wsparcie należy się też przedsiębiorcom, którzy inwestują na innych terenach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto