Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

RED
Darmowe porady prawne
Darmowe porady prawne Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Co może zrobić syn, któremu ojciec nie zapisał nic w spadku? W tym tygodniu właśnie na to pytanie odpowiada adwokat współpracujący z naszą redakcją.

Na wybrane pytania, które zgłaszacie ([email protected]), odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie - www.adwokat-lecyk.pl.

Ojciec zapisał w spadku wszystko mojej siostrze. Czy mi się nic nie należy z majątku, który po nim został? Ojciec miał tylko dwoje dzieci: mnie i siostrę. Nasza matka nie żyje. Ja żyję w biedzie, mam długi, jestem bezrobotny. Dodatkowe pieniądze byłyby wybawieniem.

Zgodnie z przepisem art. 991 kodeksu cywilnego, zstępnym – czyli dzieciom, wnukom itd., małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału. Jest to tzw. zachowek. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku (a tak jest w przypadku Czytelnika) bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. Uwaga! Zweryfikować należy czy ojciec Czytelnika nie wydziedziczył. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie bezzasadne, dokonane z naruszeniem przepisów art. 1008–1011 kodeksu cywilnego nie wywołuje zamierzonego przez spadkodawcę skutku prawnego, co powoduje, że uprawniony może dochodzić zachowku.

PORADY PRAWNE. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA INNE PYTANIA:
-> Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? (odpowiedź)
-> Zaległe należności za obsługę zapomnianego konta bankowego. Co zrobić, gdy trwa już postępowanie komornicze? (odpowiedź)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto