Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

RED
Darmowe porady prawne w woj. lubelskim
Darmowe porady prawne w woj. lubelskim Marcin Osman/zdjęcie ilustracyjne
Były mąż nęka naszą Czytelniczkę telefonami, SMS-ami i częstymi wizytami. Czy jego zachowanie można uznać za stalking? Sprawdźcie, co poradził prawnik.

Na wybrane pytania, które zgłaszacie ([email protected]), odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie - www.adwokat-lecyk.pl.

Były mąż od roku nęka mnie telefonami, SMS-ami, a nawet listami. Często też odwiedza mnie bez zapowiedzi, zapewnia, że się zmienił, że chciałby wrócić i wszystko naprawić. Kilka razy był nawet w mojej pracy, co było dość stresujące i kłopotliwe. Ja układam sobie życie od nowa i jego zachowanie coraz mniej mi odpowiada. Zaznaczę, że rozwód był bez orzekania o winie. Czytałam o stalkingu. Czy można zachowanie byłego męża pod to podciągnąć?

Zgodnie z przepisem art. 190a kodeksu karnego, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Znamię uporczywości łączy w sobie dwa elementy. Jeden z nich charakteryzuje postępowanie sprawcy od strony podmiotowej, a polega na szczególnym nastawieniu psychicznym wyrażającym się w nieustępliwości, chęci postawienia na swoim, podtrzymywaniu własnego stanowiska – niejako „na przekór”. Drugi element, obiektywny, polega na trwaniu takiego stanu rzeczy przez pewien dłuższy czas (w ten sposób Sąd Najwyższy w: uchwale z dnia 9 czerwca 1976 r. wydanej w sprawie o sygn. akt VI KZP 13/75, w wyroku z dnia 24 listopada 1970 r. wydanym w spawie o sygn. akt V KRN 437/70, w wyroku z dnia 28 listopada 1995 r. wydanym w sprawie o sygn. akt III KRN 137/95).

Działania sprawcy mają polegać na nękaniu, co w rozumieniu słownikowym oznacza ustawiczne dręczenie, trapienie, niepokojenie (czymś) kogoś; dokuczanie komuś, nie dawanie chwili spokoju (tak: S. Dubisz (red.), Uniwersalny słownik języka polskiego, t. II, Warszawa 2003, s. 1095).

Poczucie zagrożenia oznacza, że zachowanie sprawcy rodzi u pokrzywdzonego przypuszczenie, że może nastąpić eskalacja zamachu i sprawca jest w stanie posunąć się do naruszenia innych dóbr, jego lub osoby mu najbliższej. Poczucie zagrożenia musi być uzasadnione, a zatem poparte obiektywnym przekonaniem, że każdy przeciętny człowiek o porównywalnych do ofiary cechach osobowości, psychiki, intelektu i umysłowości w porównywalnych warunkach także odczuwałby takie zagrożenie. Istotne naruszenie prywatności będzie miało zatem miejsce w przypadku podejmowania przez sprawcę czynności, które godzą w życie prywatne lub rodzinne pokrzywdzonego wbrew jego woli, w szczególności obejmują ingerencję w osobiste sprawy pokrzywdzonego, publiczne ujawnienie faktów prywatnych lub stawiających go w niekorzystnym świetle, a także obejmują naruszenie tajemnicy korespondencji lub miru domowego. (tak: A. Grześkowiak, K. Wiak (red.), Kodeks karny. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2015).

Ściganie przestępstwa uporczywego nękania (stalkingu) następuje na wniosek pokrzywdzonego. Mając na uwadze powyższe, jeśli uważa Pani, iż w omawianym przypadku zachowanie byłego męża wyczerpuje znamiona stalkingu omówione powyżej, proszę powiadomić prokuratora lub Policję. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie Czytelniczki wymagałaby dłuższej rozmowy i skatalogowania jednostkowych zachowań, który dopuszcza się były mąż.

PORADY PRAWNE. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA INNE PYTANIA:
-> Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? (odpowiedź)
-> Zaległe należności za obsługę zapomnianego konta bankowego. Co zrobić, gdy trwa już postępowanie komornicze? (odpowiedź)

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto