Cuda w medycynie się zdarzają

Mimo ogromnego postępu medycyny i rozległej wiedzy o tym, jak przebiega choroba, najwybitniejsi lekarze w Polsce przyznają, że w codziennej pracy wciąż są zaskakiwani sytuacjami, których nie potrafią wytłumaczyć. W niezwykłej książce "Cud w medycynie", którą od dziś można kupić w księgarniach, opowiadają prawdziwe historie pacjentów, którzy wbrew najgorszym rokowaniom wrócili do zdrowia.

Jednym z 14 sław polskiej medycyny, który opowiada o takich właśnie zdarzeniach, jest prof. Tomasz Trojanowski, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Profesor na co dzień zajmuje się pacjentami, których życie zwykle bywa zagrożone czy to z powodu pękniętych tętniaków, czy trudnych do leczenia guzów nowotworowych, np. glejaków. Chorzy z glejakiem leczeni wszelkimi dostępnymi metodami żyją średnio około roku. - Mam jednak pacjenta, który żyje już osiem lat. To ksiądz, bardzo pobożny - opowiada profesor, który do dziś próbuje dociec, czemu tak się stało.

- Po prostu nasza wiedza jest zbyt mała, a metody diagnostyczne niewystarczające, by poznać całego człowieka, od podszewki - stwierdza prof. Trojanowski i podkreśla, że w lekarskiej profesji pokora wobec sił natury jest nieodzowna. Tak samo jak chęć podejmowania wyzwań i stawiania czoła przypadkom uważanym za nieoperacyjne bądź nieuleczalne. Bo czasami podejmowanie, wbrew przyjętym zwyczajom i regułom, leczenia stanów uważanych za beznadziejne też może doprowadzić do nieoczekiwanego finału - wyleczenia.

  • Polska Kurier Lubelski

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.