Bursztyn na Lubelszczyźnie: Niedźwiada i Parczew wzbogacą się na bursztynach?

Nie tylko gaz łupkowy, ale i bursztyny mogą być wydobywane na terenie powiatów lubartowskiego i parczewskego. – Cierpliwie czekamy co z tego wszystkiego wyjdzie – mówią miejscowe władze.

bursztyn na Lubelszczyźnie
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Niewykluczone, że na Lubelszczyźnie będzie wydobywany bursztyn (© sxc.hu)

W ostatnim dniach w mediach głośno zrobiło się o Niedźwiadzie i Parczewie. To zainteresowanie dziennikarzy związane było z bursztynami, na których rzekomo mają spać mieszkańcy dwóch lubelskich gmin.

- Wszyscy mówią, że są u nas bursztyny, ale na razie mało kto je widział. Bynajmniej nie ja – śmieje się Janusz Marzęda, wójt gminy Niedźwiada.

Wójt przyznaje jednak, że kiedyś przy geologicznych odwiertach prowadzonych na terenie gminy znajdowane były grudki bursztynów. Na bursztyny natrafił też jeden z mieszkańców, który kopał studnię. Ale to było wiele lat temu.

- W ostatnim czasie były u nas osoby, które dokonywały odwiertu i rzeczywiście na głębokości około 20 metrów natrafiły na pokłady bursztynu – mówi Marzęda. Największe bursztynowe złoża zlokalizowane są ponoć w okolicach Górki Lubartowskiej i na terenach na których powstać miało lotnisko w Niedźwiadzie. – Dalej ciągną się w stronę Siemienia i Parczewa – dodaje.

Tematem bursztynów z Niedźwiady i Parczewa zainteresowały się firmy z Pomorza i Jasła. Urzędnicy marszałka przyznają, że do ich wydobycia droga jest daleka. – Marszałek nie wydał jeszcze żadnej decyzji zezwalającej na wydobycie bursztynów. Na razie dwie firmy złożyły wnioski na dzierżawę działek polotniskowych i są one oceniane w Biurze Planowania Przestrzennego – wyjaśnia Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

Tymczasem firmy zainteresowane bursztynowym biznesem nie śpią i wśród mieszkańców Niedźwiady roztaczają świetliste wizje.
∨ Czytaj dalej

– Chcą przetwarzać na miejscu bursztyn w specjalnie wybudowanym kombinacie, gdzie zatrudnienie miałoby znaleźć kilkadziesiąt osób – mówi wójt gm. Niedźwiada. I dodaje: - Nie do końca w to wierzę. Ale cierpliwie czekamy. Zobaczymy co z tego, jak i z gazu łupkowego, wyjdzie. Burmistrz Parczewa w sprawie bursztynowego eldorado nie chce zabierać głosu.
Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię