Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne wakacje 2017 – autokary i kierowcy pod kontrolą. O czym warto wiedzieć przed wyjazdem...

Lila Pietrusiewicz
Pixabay
Rozpoczyna się kolejny miesiąc wakacji. Przypominamy, że jak co roku ITD oraz POLICJA – głównie podczas okresu wakacyjnego – sprawdzają autokary, które przewożą dzieci wyjeżdżające na wypoczynek. Celem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży danym środkiem transportu.

Trwa piętnasta edycja akcji organizowanej przez Inspekcję Transportu Drogowego. Inspektorzy ITD prowadzą w tym czasie liczne kontrole, szczególny nacisk kładąc na stan techniczny pojazdów, czas pracy oraz trzeźwość kierujących. Pojazdy są sprawdzane na wyznaczonych punktach kontrolnych, po zgłoszeniach telefonicznych w miejscach odjazdu, jak również na trasie - na głównych szlakach komunikacyjnych. Pasażer także może zgłosić zły stan autokaru lub inne zastrzeżenia (np. co do trzeźwości kierowcy) nawet podczas podróży, zwłaszcza, gdy wydają się one być zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Zauważa się, że mimo poprawy stanu technicznego pojazdów oraz coraz bardziej odpowiedzialnych kierowców i przewoźników – inspektorzy w dalszym ciągu podczas kontroli drogowych wykrywają jednak naruszenia. Zatrzymują pojazdy, które, jak sie okazuje, są w złym stanie technicznym. A wypadki, niestety, wciąż zdarzają się zarówno na krótszych jak i długich trasach.

– Cieszę się, że dziś rodzice dzieci udających się na wakacje są bardzo zadowoleni, że ich pociechy jadą skontrolowanymi, bezpiecznymi autokarami. Ta akcja ITD ich uspokaja, bo wiedzą, że ich dzieci wsiadają do sprawnych autokarów. Chciałbym zaznaczyć, że ta akcja nie dotyczy tylko przewozu dzieci, ale wszystkich osób – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Podczas zeszłorocznych wakacji na terenie całego kraju inspektorzy, w ramach działań "Bezpieczny Autokar – wakacje 2016", skontrolowali blisko 1600 autokarów. ITD nałożyła 392 mandatów karnych na kierowców, a inspektorzy zatrzymali 74 dowody rejestracyjne, w tym niedopuścili do dalszej jazdy 12 pojazdów. Zatrzymano również 1 kierowcę będącego pod wpływem alkoholu. Średnio zatrzymywano dowód rejestracyjny co 20-25 kontroli.

Większość wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego wytyczyła specjalne miejsca przewidziane do kontroli drogowej autokarów. W województwach, w których nie wyznaczono stałych miejsc kontrolnych, inspektorzy w miarę możliwości przyjeżdżają na miejsce wyjazdu autokaru (wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie).

W dni powszednie, w godzinach od 9.00 do 15.00 działa specjalna infolinia uruchomiona w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. Informacji dotyczących akcji "Bezpieczny Autokar" udzielają pracownicy GITD pod numerem telefonu (22) 22 04 300.

W Zamościu punkt kontroli autokarów zlokalizowany jest przy ul. Szczebrzeskiej 21 (parkig obok hurtowni spożywczej MARS). Tel.(84) 639-61-38
Zobacz pozostałe lokalizacje punktów kontrolnych w Polsce: TUTAJ
Policja zaznacza, że jeśli nauczyciel czy opiekun przed samym wyjazdem mają wątpliwości co do stanu pojazdu lub trzeźwości kierowcy, powinni jak najszybciej zgłosić to pod numerem alarmowym.

Bezpieczny autobus

By mieć wiekszy spokój, autokar można sprawdzić także we własnym zakresie. Może pomóc Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Za sprawą aplikacji, obsługiwanej też przez urządzenia mobilne. Wpisując numer rejestracyjny pojazdu uzyskamy podstawowe informacje o przeglądzie technicznym i ubezpieczeniu, znajdziemy tam także dane techniczne autobusu. Szczegóły TUTAJ oraz HISTORIA POJAZDU
Usługa "bezpieczny autobus" wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autokaru w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.: czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne (wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie); stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku); czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony
oraz dane techniczne np. liczbę miejsc i masę pojazdu.

Natomiast już na trasie do przeprowadzania kontroli drogowych uprawnieni są zaróno policjanci jak i inspektorzy ITD. Sprawdzana jest m.in.: kompletność dokumentów, trzeźwość kierowcy, stan techniczny pojazdu: ogumienie, układ kierowniczy i hamulcowy.

Trzeba też dodać, że według danych Komendy Głównej Policji, w 2016 roku na polskich drogach doszło do 33 350 wypadków, w których zginęły 2993 osoby. Ranne zostały 40 343.

Wynika z tego, że na drogach nie jest bezpiecznie i warto zająć się kontrolą autobusu. Jeśli wyjazd koordynuje biuro podróży, to chęć sprawdzenia pojazdu przed wyjazdem należy zgłosić (najlepiej około dwóch tygodni wcześniej). Ustalając termin z policją czy ITD, nie robimy tego w pośpiechu i dajemy kontrolującym czas na spokojną pracę. Wtedy sami także mamy gwarancję dokładności. Uprzedzając przewoźnika, stwarzamy kierowcy szansę na uwzględnienie czasu kontroli w zapisie na tachografie. Nie powinniśmy niczego robić szybko i byle jak. Chodzi przecież o bezpieczeństwo, a niejednokrotnie o zdrowie i życie własne oraz innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto